پهپادها نقشه کف اقیانوس ها را تهیه می کنند | نخبه ها
خدمات مرکز


پهپادها نقشه کف اقیانوس ها را تهیه می کنند
news-image


دانشمندان در تلاش هستند با استفاده از ۷ پهپاد و به حرکت درآوردن آنها در زیر یخ های قطب جنوب با صرف یک سال وقت نقشه ای جامع از کف اقیانوس و آخرین وضعیت آن تهیه کنند.
به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، گرم شدن کره زمین که منجر به ذوب شدن یخ های قطبی و بالاآمدن سطح آب اقیانوس ها شده، نگرانی های جدی برای دانشمندان به وجود آورده و آنها قصد دارند با استفاده از پهپادها از تازه ترین تحولات محیطی در این زمینه مطلع شوند.

گرم شدن کره زمین باعث تغییرات زیادی در زیر آب های قطب جنوب شده که از جمله آنها می توان به ترکیب آب های گرم و سرد، تغییر مسیر حرکت آب، از بین رفتن برخی تونل های زیرآبی و غیره اشاره کرد. اما هیچ اطلاع دقیقی در مورد ماهیت این تغییرات وجود ندارد.

قرار است این پهپادهای رباتیک که توسط پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در سیاتل طراحی شده اند در گام اول منطقه ای به وسعت ۱۳۰ کیلومتر مربع را در زیر آب های قطب شمال بررسی کنند تا بتوان در مورد فرایند آب شدن یخ های قطب جنوب پیش بینی های دقیق تری را به عمل آورد.

اگر چه این پهپادها بادقت و استحکام بالایی ساخته شده اند، اما با توجه به ناشناخته بودن شرایط زیر آبهای اقیانوس این احتمال وجود دارد که برخی از آنها آسیب ببینند و نتوانند ماموریت خود را به پایان ببرند. این اولین بار است که از پهپاد برای اجرای ماموریت های اکتشافی در زیر آب های اقیانوس ها استفاده می شود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
ابزاری برای درمان کمر درد

یک پزشک آمریکایی، نوعی ابزار برای درمان کمردرد ابداع کرده که در منزل و محل کار نیز قابل استفاده است.


news-image
تا پایان سال جاری از 6 داروی درمان سرطان رونمایی می‌شود

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی، گفت: یکی از برنامه های ستاد توسعه زیست فناوری رونمایی از 6 دارو و ماده اولیه جد ...


news-image
هیات تجاری - فناوری ایران به شرق آفریقا اعزام می‌شود

با توجه به ظرفیت های جذب بالای فناوری در قاره آفریقا مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری رئیس ‌جمه ...