بهبود علائم بیماری اوتیسم با کمک سلول‌های خون بند ناف | نخبه ها
خدمات مرکز


بهبود علائم بیماری اوتیسم با کمک سلول‌های خون بند ناف
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خون بند ناف معمولاً در زمان تولد نوزاد با اخذ اجازه از والدین از بند ناف گرفته می‌شود. واحد خون بند ناف توسط یک متخصص آموزش دیده جمع‌آوری و به یک کیسه ویژه حاوی پروتئین‌های ضد انعقادی برای جلوگیری از لخته شدن منتقل می‌شود.
در ادامه این کیسه خون به آزمایشگاه منتقل‌شده و در آنجا تحت شرایط استریل تست و فرآوری می‌شود تا بخش غنی از سلول‌های بنیادی آن جداسازی شود. این بخش فریز شده و در دمای بسیار پایین و تحت شرایط کنترل شده نگهداری می‌شود تا بهینه‌ترین حالت برای زنده‌مانی این سلول‌ها به وجود آید.
سال‌هاست که پیوند خون بند ناف برای سرطان‌های خون و مغز استخوان سایر مشکلات مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه با گسترش مرزهای طب بازساختی مشخص شده است که خون بند ناف پتانسیل بالایی برای استفاده در این زمینه علمی و پزشکی دارد.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
توسط محققان موسسه گلادستون

سلولهای پوست با تکنولوژی CRISPR به سلولهای بنیادی تبدیل می شود


news-image
نسل سوم سلول‌های خورشیدی در مسیر تجاری‌سازی قرار گرفت

پژوهشگران کشور قدم در مسیر افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر با تولید محصولی نواورانه گذاشته‌اند تا کارآمدترین راهکا ...


news-image
تصفیه آب با نانولوله‎های کربنی

برای نخستین بار، فرایند تصفیه آب به‎صورت بهینه با استفاده از نانولوله‎های کربنی با قطر دهانه کمتر از یک نانومتر میسر شده ...