تشخیص میزان سرب موجود در آب با نانوذرات شکر | نخبه ها
خدمات مرکز


تشخیص میزان سرب موجود در آب با نانوذرات شکر
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری نانو با ذراتی که چندین هزار بار کوچک‌تر از موی انسان است، سروکار دارد و در حوزههای مختلفی مانند دارورسانی و آزمونهای تشخیصی مورداستفاده قرار میگیرد.
اوایل سال 2018، گروهی از محققان هندی روش سادهای برای استخراج نانوذرات از شکر دانهریز ابداع کردند. آنها اثبات کردهاند که میتوان از این نانوذرات بهعنوان حسگر جهت تشخیص ذرات سرب در آب استفاده کرد.
در سالهای اخیر، دانشمندان به دنبال منابع «سبز» برای تهیه نانوذرات هستند. نانوذرات کربندات از پوست لیمو، آب موز و پوست پرتقال مشتق شدهاند که به‌طور معمول این نانوذرات را با روشهای فیزیکی از گرافیت یا نانولولههای کربنی به دست میآورند.
یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه کالیکوت موفق به تولید کربنداتها از ذرات شکر شدهاند. برای این کار، ابتدا شکر در دمای بالا (150 درجه سانتی‌گراد) ذوب شد، سپس با محلول آمونیاک رقیق شد و بعد از آن به مدت چند دقیقه در معرض ماکروویو قرار گرفت و در آخر بعد از صاف کردن، برای به دست آمدن نقاط کوانتومی حاوی کربن، نمونه سرد شد.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
ایده‌های ناب خود را دنبال کنید

دومین دوره رویداد ایده ناب با حمایت مرکز شتابدهی نوآوری که در پارک فناوری پردیس معاونت علمی فعالیت می‌کند، تا 21 اردیبهش ...


news-image
عضلات انسان هم حافظه دارند

رشد عضلات بدن انسان ردپایی ژنتیک در ژن های این بخش از بدن فرد


news-image
تدوین طرح جامع زیست بوم ماهواره سنجش از دور انجام شد

رئیس سازمان فضایی ایران از تدوین «طرح جامع زیست بوم ماهواره سنجش از دور» با هدف ارائه خدمات کاربردی فناوریهای فضاپایه در ...