تشخیص میزان سرب موجود در آب با نانوذرات شکر | نخبه ها
خدمات مرکز


تشخیص میزان سرب موجود در آب با نانوذرات شکر
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری نانو با ذراتی که چندین هزار بار کوچک‌تر از موی انسان است، سروکار دارد و در حوزههای مختلفی مانند دارورسانی و آزمونهای تشخیصی مورداستفاده قرار میگیرد.
اوایل سال 2018، گروهی از محققان هندی روش سادهای برای استخراج نانوذرات از شکر دانهریز ابداع کردند. آنها اثبات کردهاند که میتوان از این نانوذرات بهعنوان حسگر جهت تشخیص ذرات سرب در آب استفاده کرد.
در سالهای اخیر، دانشمندان به دنبال منابع «سبز» برای تهیه نانوذرات هستند. نانوذرات کربندات از پوست لیمو، آب موز و پوست پرتقال مشتق شدهاند که به‌طور معمول این نانوذرات را با روشهای فیزیکی از گرافیت یا نانولولههای کربنی به دست میآورند.
یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه کالیکوت موفق به تولید کربنداتها از ذرات شکر شدهاند. برای این کار، ابتدا شکر در دمای بالا (150 درجه سانتی‌گراد) ذوب شد، سپس با محلول آمونیاک رقیق شد و بعد از آن به مدت چند دقیقه در معرض ماکروویو قرار گرفت و در آخر بعد از صاف کردن، برای به دست آمدن نقاط کوانتومی حاوی کربن، نمونه سرد شد.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
شیوع کمر و گردن درد در بیماران دیابتی

مطالعات جدید محققان دانشگاه سیدنی نشان می دهد افراد مبتلا به دیابت 35 درصد بیشتر از افراد غیر دیابتی در معرض کمر درد قرا ...


news-image
اضطراب مسری است

پژوهشگران کانادایی در تحقیقات اخیر خود دریافتند که فعال‌سازی رشته‌های عصبی مغزی


news-image
روش جدید در مهاجرت ماشین های مجازی در دیتا سنتر های ابر

امیرحسین لشگری عضو موسسه حامی نوابغ جوان با ابتکار و نوآوری خود موفق به ثبت روش جدید در مهاجرت ماشین های مجازی در دیتا س ...