تولید بذر هیبرید کلزا در ایران آغاز شد بذر هيبريدي راهكاري براي توليد ارقام با ویژگی های ژنیتیکی مطلوب است | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید بذر هیبرید کلزا در ایران آغاز شد بذر هيبريدي راهكاري براي توليد ارقام با ویژگی های ژنیتیکی مطلوب است
news-image


 


به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ با همکاری شرکت اورالیس فرانسه، شرکت کشت و صنعت پارس برای نخستین بار در کشور تولید بذر هیبرید را در شهرستان پارس‌آباد از توابع استان اردبیل آغاز کرد.

خداداد غریب‌پور مدیر عامل گروه توسعه ملی کشور در جمع خبرنگاران  اظهار کرد: در چهار استان  تهران، قزوین، خراسان رضوی و اردبیل ( شهرستان پارس‌آباد ) 160 هکتار سطح زیر کشت داریم که انتظار می‌رود امسال 200 تن بذر هیبرید در شهرستان پارس‌آباد تولید شود.

وی ادامه داد: سال زراعی قبل 90 تن و امسال 246 تن وارد کردیم و برای سال آینده 500 تن برنامه خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت پارس نیز در این خصوص اظهار کرد: شرکت کشت و صنعت پارس با همکاری شرکت اورالیس فرانسه برای اولین بار در کشور تولید بذر هیبرید کلزای زمستانی را در 4 استان شروع کرده است.

ارسلان کاظم‌پور بیان کرد: در طی سه سال آینده طبق برنامه ریزی 2 هزار تن بذر هیبرید کلزای زمستانی تولید خواهیم کرد که از این میزان تولید حداقل سالانه بیش از 75 میلیارد تومان صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.

 

منبع خیر: خبرگزاری علم وفناوری

خبر های دیگر
news-image
درختی که با آلودگی هوا مقابله می کنند

حتما تا به حال عکس درختانی رویایی به رنگ روشن و با برگ های بادبزنی را که در فضای مجازی دست به دست می شود بارها و بارها د ...


news-image
حسگرها و ابزارک‌های هوشمند در حوزه سلامت دیجیتال

دومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی برنامه آینده‌نگاری علم‌ و فناوری در حوزه سلامت


news-image
تشخیص و درمان سرطان با تصویربرداری لیزری سه‌بعدی

انجمن اپتیک و فوتونیک ایران؛ کارگاه تصویربرداری لیزری سه بعدی باهدف معرفی روش‌های جدید تصویربرداری لیزری برای تشخیص سرط ...