توسعه مسیر کسب و کارهای تحلیل داده‌های ژنومی در ایران | نخبه ها
خدمات مرکز


توسعه مسیر کسب و کارهای تحلیل داده‌های ژنومی در ایران
news-image


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فناوری و نوآوری، ثروت گوگل، فس بوک و آمازون از کجا آمده است؟ داده. بله در دنیای امروز داده ثروت عظیمی محسوب می شود و نقشی همچون نفت در قرن بیستم را دارد. در این میان داده های ژنومی از اهمیت خاصی برخوردار هستند.  داده های ژنومی یکی از دسته های نوظهور کلان داده ها به شمار می آیند و تولید آن ها روزبه روز در حال افزایش است. حوزه کاربرد داد ه های ژنومی بسیار وسیع است. استفاده کنندگان نهایی این فناوری تحقیقات دانشگاهی، تحقیقات بالینی (پزشکی(، بیمارستان ها، کلینیک ها، شرکت های دارویی، شرکت های بیوتکنولوژی، کشاورزی و محیط زیست هستند.

توسعه سلاح های زیستی با داده های ژنومی

در کنار پتانسیل بالای داده های ژنومی برای توسعه کسب وکارهای نوظهور و ایجاد اقتصادی جدید، همین داده ها را می توان برای توسعه سلاح های زیستی به کار گرفت.
نخستین بار، FBI در اواخر سال 2014 نگرانی های خود را در این زمینه بروز داد، اما هیچ گونه سیاستی پیشنهاد نکرد. داده های ژنومی مواد اولیه سلاح های زیستی هستند و در صورت وجود تخصص کافی، دانش موجود در آن ها استخراج شده و امکان بهره گیری از آن ها فراهم می شود. به همین دلیل کشورهای مختلف دنیا قوانین مختلفی را برای حفاظت از ذخایر ژنتیکی خود وضع کرده اند، به عنوان مثال قوانین کشور چین مانع خروج داده های ژنتیکی از چین توسط شرکت های خارجی می شود، مگر اینکه این کار تحت نظارت سازمان های مربوط اتفاق بیافتد.

منبع خبر: بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
جشنواره ملی حرکت باید زمینه‌ساز بروز ایده‌های مبتکرانه باشد

رییس شورای سیاستگذاری یازدهمین جشنواره ملی حرکت گفت: جشنواره ملی حرکت باید زمینه‌ساز ایجاد انگیزه جستجوی علمی، مسیری برا ...


news-image
به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی و تولید انرژی

تولید جریان الکتریکی باDNA


news-image
نخبگان و پژوهشگران در خط مقدم جهاد علمی قرار دارند

مسئول بازرسی سازمان بسیج علمی و پژوهشی کشور در این جلسه بیان کرد: نخبگان ،پژوهشگران و مخترعان بسیجی