زیبایی از منظر علوم اعصاب و شناختی | نخبه ها
خدمات مرکز


زیبایی از منظر علوم اعصاب و شناختی
news-image


تا کنون حتما برای شما هم رخ داده است هنگامی که در حال بازدید از یک گالری نقاشی هستید یا حتی تعدادی کارهنری را از طریق اینترنت جستجو می کنید به ناگاه چشمانتان میان تعداد زیادی نقاشی بر روی یک اثر میخکوب می شود و برای دقایقی یا حتی ساعت ها غرق در عمق آن اثر می شوید یا در میان هزاران آلبوم و تک آهنگ موسیقی که هر ساله به بازار عرضه می شود با تعداد معینی از آنها ارتباط برقرار می کنید و حس لذت مخصوص به خودش را هنگام گوش سپردن به آن قطعه تجربه می کنید.
این همان معجزه هنر است که از طریق یک سری داده حسی که به ما منتقل می سازد اینگونه بر روان ما تاثیر می گذارد و شاید در ادامه این تاثیر در رفتار فرد نیز هویدا می شود. در طول قرون متمادی، انسان سعی بر گشودن راز این تاثیر گذاری ژرف هنر بوده است و به فراخور زمان و با ابزارهای موجود در هر دوره زمانی، بر این مهم متمرکز بوده است. در دوران باستان و شاید بهتر بگوییم تا پیش از انقلاب صنعتی و علمی به دلیل تفکر غالب که تفکری بیشتر غیر عملی بود یا حداقل در بیشتر موارد از متدولوژی کنونی علم پیروی نمی کرد، تفکرات انتزاعی مختلفی در باب هنر زاییده شد که هر کدام به نوبه خود سعی بر حل این معما داشت. متفکرانی برای زیبایی وجود خارجی قائل بودند و در مقابل تعدادی از متفکران زیبایی را صرفا زاییده ذهن انسانی دانسته اند. برخی نیز سنتز نموده و زیبایی را در اثر در هم آمیخته شدن داده های حسی و کارکردهای ذهنی انسان دانسته اند.
در این میان با ظهور علوم جدید سعی بر رمز گشایی از زیبایی و هنر از مجرای روش های علمی آغاز شد و علوم اعصاب با توجه به مرکزیت خود درباره این پدیده وارد گود شد و رشته ای تحت عنوان "عصب زیبایی شناسی" شکل گرفت. همانطور که می توان حدس زد هدف این رشته یافتن بن مایه های زیبایی و هنر در آثار مختلف هنری است و سازو کارهایی که در مغز انسان شکل می گیرد تا یک فرد درک هنری داشته باشد و شاید بتوان عنوان نمود که عصب زیبایی شناسی درصدد فرمولیزه نمودن هنر و زیبایی باشد تا تقریری جهان شمول از آن ارائه دهد.
برای نمونه از مطالعه ای می توان نام برد که در آن از کودکان خواسته شده بود تا رنگی را که بیشتر ترجیح می دهند و زیباتر می دانند انتخاب کنند. نتیجه جدای از تفاوت های فرهنگی و جغرافیایی این کودکان یکسان به نظر می آید به صورتی که رنگ آبی و سبز در صدر انتخاب های کودکان قرار می گیرد و به نوعی بر وجود پیش زمینه زیبایی شناختی یکسان در بین انسان ها تاکید می ورزد. 
همچنین بررسی های صورت گرفته در این شاخه مشابه اکثر زیررشته های علوم اعصاب است که از دو جنبه دارای اهمیت است. یک جنبه مشخص کردن مناطق مختلف مغز و سیستم عصبی است که در تجربه هنری درگیر می شود و جنبه دیگر شناسایی عناصری است که در آثار هنری موجود است و هنگامی که به عنوان هنر عرضه می شوند تاثیرگذاری خود را نشان می دهند. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
ساخت میکرورباتی با ترکیب جلبک و نانوذرات آهن

محققان با استفاده از ترکیب نوعی جلبک و نانوذرات اکسید آهن موفق به ساخت میکرورباتی


news-image
توسعه همکاری شرکتهای سنجش از دور با دیتاسنترهای کشور

رئیس سازمان فضایی ایران بر ضرورت همکاری شرکت های سنجش از دور با دیتاسنترهای کشور برای توسعه خدمات فضاپایه و کسب وکارهای ...


news-image
علم رئولوژی در صنایع مختلف کاربرد دارد

مدیر کمیته علمی همایش رئولوژی گفت: علم رئولوژی در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت، غذایی، داروسازی کاربرد دارد.