توسعه مسیر کسب و کارهای تحلیل داده‌های ژنومی در ایران | نخبه ها
خدمات مرکز


توسعه مسیر کسب و کارهای تحلیل داده‌های ژنومی در ایران
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ثروت گوگل، فس بوک و آمازون از کجا آمده است؟ داده. بله در دنیای امروز داده ثروت عظیمی محسوب می شود و نقشی همچون نفت در قرن بیستم را خواهند داشت. در این میان داده های ژنومی از اهمیت خاصی برخوردار هستند.  داده های ژنومی یکی از دسته های نوظهور کلان داده ها به شمار می آیند و تولید آن ها روزبه روز در حال افزایش است. حوزه کاربرد داد ه های ژنومی بسیار وسیع است. استفاده کنندگان نهایی این فناوری تحقیقات دانشگاهی، تحقیقات بالینی (پزشکی(، بیمارستان ها، کلینیک ها، شرکت های دارویی، شرکت های بیوتکنولوژی، کشاورزی و محیط زیست هستند.

توسعه سلاح های زیستی با داده های ژنومی
در کنار پتانسیل بالای داده های ژنومی برای توسعه کسب وکارهای نوظهور و ایجاد اقتصادی جدید، همین داده ها را می توان برای توسعه سلاح های زیستی به کار گرفت.
نخستین بار، FBI در اواخر سال 2014 نگرانی های خود را در این زمینه بروز داد، اما هیچ گونه سیاستی پیشنهاد نکرد. داده های ژنومی مواد اولیه سلاح های زیستی هستند و در صورت وجود تخصص کافی، دانش موجود در آن ها استخراج شده و امکان بهره گیری از آن ها فراهم می شود. به همین دلیل کشورهای مختلف دنیا قوانین مختلفی را برای حفاظت از ذخایر ژنتیکی خود وضع کرده اند، به عنوان مثال قوانین کشور چین مانع خروج داده های ژنتیکی از چین توسط شرکت های خارجی می شود، مگر اینکه این کار تحت نظارت سازمان های مربوط اتفاق بیافتد.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تراشه ای که باکتری را به دام می اندازد

محققان دانشگاه مک گیل کانادا موفق به ساخت نانو تراشه ای به اندازه یک دهم ضخامت یک تار موی انسان شدند که مانند تله ای باک ...


news-image
30 داروی جدید زیستی تولید می‌کنیم

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، گفت: یکی از برنامه ها و اولویت های ستاد تولید 30 داروی جدید زیستی در کشور است.


news-image
رگ‌ مصنوعی تولید شد

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت رگ‌های مصنوعی شدند که از قابلیت رگ‌زایی برخوردار هستند.