نشانه های حیات در مریخ با آزمایشگاه مینیاتوری بررسی می شود | نخبه ها
خدمات مرکز


نشانه های حیات در مریخ با آزمایشگاه مینیاتوری بررسی می شود
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، قرار است کاوشگر جدید ExoMars دو سال دیگر روی مریخ فرود آید. این کاوشگر حاوی یک آزمایشگاه شیمیایی مینیاتوری است که با کمک آن نشانه های حیات در این سیاره بررسی می شود.

این آزمایشگاه که به اندازه یک جعبه کفش است، Mars Organic Molecule Analyzer (MOMA) نام گرفته و حاوی طیف سنجی است که مولکول های طبیعی مانند آمینو اسیدها را ردیابی و تحلیل می کند. این مولکول ها احتمالا نخستین نشانه های حیاتی هستند که قبلا در این سیاره وجود داشته است.

به هرحال ماموریت ارسال کاوشگر ExoMars با همکاری سازمان فضایی اروپا  و سازمان فضایی روسیه (Roscomos) انجام می شود. نخستین ماموریت این کاوشگر در سال ۲۰۱۶ با شکست مواجه شد زیرا لندر Schiaparelli از کنترل خارج شد و با سطح سیاره برخورد کرد.

این درحالی است که ابزارهای موجود در کاوشگر جدید ExoMars مانند طیف سنج به طور معمول در آزمایشگاه های زمینی فضای زیادی را اشغال می کنند. همچنین آزمایشگاه باید در محیطی کامل استریل ساخته شود تا هیچ گونه مولکول دیگر در نمونه تهیه شده دخالت کند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
سیستم تامین توان الکتریکی از جریان هوا در خودروهای هیبریدی اختراع شد

این اختراع چادر اتومبیل برای پارکینگ های سرپوشیده می باشد، در سقف پارکینگ


news-image
تغییر مسیر در حرکت یک استارتاپ نوپا با حضور در رویدادی فناورانه

مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی با انتشار فراخوان نوپاهای همگرا و حمایت از استارتاپ‌ها فرصتی را برای دیده شدن ایده‌ فر ...


news-image
توسط محققان موسسه گلادستون

سلولهای پوست با تکنولوژی CRISPR به سلولهای بنیادی تبدیل می شود