آرد و شن جامد هستند یا گاز؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


آرد و شن جامد هستند یا گاز؟
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، شگفت‌انگیز است که مواد گرانولی به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طوری که بعد از آب در رتبه دوم قرار دارند، اما ما هنوز در مورد آنها شناخت کافی نداریم.

کافیست به همه مواد گرانولی که ما را احاطه کرده و آنهایی را که روزانه از آنها استفاده می‌کنیم، فکر کنیم. از شن و ماسه موجود روی کره زمین گرفته تا آردی که برای پخت و پز استفاده می‌کنیم، همه از نمونه‌های مواد گرانولی هستند. اگرچه ما از آنها در مقیاس وسیع استفاده می‌کنیم، اما واقعا نمی‌دانیم به چه شیوه‌ای حرکت می‌کنند.

به عنوان مثال، شن را در نظر بگیرید. وقتی که روی آن بایستید، به عنوان یک جامد واکنش نشان می‌دهد و توانایی تحمل وزن شما را دارد. حالا اگر همین ذرات شن را در یک ساعت شنی بریزید، مانند یک مایع جریان می‌یابد.

حالا همان ذرات را در هوا پخش کنید و ذرات مانند یک گاز رفتار می‌کنند. پس حالت شن دقیقا چیست؟ چگونه می‌توان ذرات دانه‌ای را دسته‌بندی کرد؟

البته که ذرات شن به تنهایی جامد هستند، اما رفتار این ذرات هنگامی که کنار هم قرار می‌گیرند، جالب و سوال برانگیز است.با توجه به گفته‌های "کن کمرین"(Ken Kamrin)، استادیار مهندسی مکانیک در موسسه فناوری ماساچوست(MIT)، شن چیزی فراتر از این‌ها و مجموعه‌ای از همه حالات است.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
آغاز مرحله انتخاب آثار ارسالی "ایران ساخت"

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت، با پایان یافتن مهلت ارسال آثار به دومین جشنواره "ایران س ...


news-image
تکنولوژی با طعم شکلات و شیرینی/پرینتر سه بعدی مواد غذایی ساخته شد

جوان مبتکر شهرکردی پرینتر سه بعدی مواد غذایی ساخته است


news-image
تنها ده دقیقه خواب برای به یادآوردن مطالب مهم کافی است

تنها ۱۰ دقیقه خواب کوتاه باعث می‌شود تا جزییات چیزی که یاد گرفته‌ایم را به‌ خوبی به خاطر بیاوریم