آرد و شن جامد هستند یا گاز؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


آرد و شن جامد هستند یا گاز؟
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، شگفت‌انگیز است که مواد گرانولی به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طوری که بعد از آب در رتبه دوم قرار دارند، اما ما هنوز در مورد آنها شناخت کافی نداریم.

کافیست به همه مواد گرانولی که ما را احاطه کرده و آنهایی را که روزانه از آنها استفاده می‌کنیم، فکر کنیم. از شن و ماسه موجود روی کره زمین گرفته تا آردی که برای پخت و پز استفاده می‌کنیم، همه از نمونه‌های مواد گرانولی هستند. اگرچه ما از آنها در مقیاس وسیع استفاده می‌کنیم، اما واقعا نمی‌دانیم به چه شیوه‌ای حرکت می‌کنند.

به عنوان مثال، شن را در نظر بگیرید. وقتی که روی آن بایستید، به عنوان یک جامد واکنش نشان می‌دهد و توانایی تحمل وزن شما را دارد. حالا اگر همین ذرات شن را در یک ساعت شنی بریزید، مانند یک مایع جریان می‌یابد.

حالا همان ذرات را در هوا پخش کنید و ذرات مانند یک گاز رفتار می‌کنند. پس حالت شن دقیقا چیست؟ چگونه می‌توان ذرات دانه‌ای را دسته‌بندی کرد؟

البته که ذرات شن به تنهایی جامد هستند، اما رفتار این ذرات هنگامی که کنار هم قرار می‌گیرند، جالب و سوال برانگیز است.با توجه به گفته‌های "کن کمرین"(Ken Kamrin)، استادیار مهندسی مکانیک در موسسه فناوری ماساچوست(MIT)، شن چیزی فراتر از این‌ها و مجموعه‌ای از همه حالات است.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
مطالعه تخصصی مغز با طراحی 5 سیستم تصویربرداری " نورواپتیک" در کشور

طراحی، ساخت و راه‌اندازی پنج سیستم تصویربرداری "نورواپتیک" برای مطالعه حرفه‌ای و تخصصی مغز با حمایت ستاد علوم شناختی معا ...


news-image
ارتقاء کمی، کیفی و بقاء سه مرحله مهم در فرآیند تثبیت شرکت های دانش بنیان

رئیس مرکز ICT دانشگاه ارومیه گفت:ارتقاء کمی، کیفی و بقاء سه مرحله مهم در فرآیند تثبیت شرکت های دانش بنیان هستند.


news-image
راه‌اندازی بورس ایده از ارکان اقتصاد دانش‌بنیان است

صالحی با اشاره به لزوم توسعۀ همکاری صنعت و دانشگاه، گفت: اقداماتی چون راه‌اندازی بورس ایده می‌تواند اثرگذاری بسزایی در ز ...