تشخیص زمان بر مبنای سایه نور خورشید چگونه ممکن می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


تشخیص زمان بر مبنای سایه نور خورشید چگونه ممکن می‌شود
news-image


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ ساعت آفتابی را باید از اولین ابزارهای انسان در تشخیص زمان به‌حساب آورد، اگر ردپای آن در تاریخ را جستجو کنیم به پنج هزار سال پیش و اقوام سومری و کلدانی می‌رسیم که در بین‌النهرین می‌زیسته‌اند. این ابزار نوری تشخیص زمان بر مبنای سایه نور خورشید کار می‌کند، سایه ای توسط شاخصی عمودی بر اساس موقعیت خورشید روی یک صفحه ایجاد می‌شود. این صفحه بر اساس محاسبات دقیق مدرج شده است و قادر است بر اساس موقعیت خورشید زمان  را در طول روز نمایش دهد.
امروزه هم‌ساخت ساعت آفتابی طرفداران زیادی دارد و هنرمندان و معماران در سراسر جهان شکل‌های مختلف و خلاقانه ساعت آفتابی را برای پارک‌ها و فضاهای شهری طراحی می‌کنند.
ساعت آفتابی چگونه کار می‌کند
حرکت ظاهری زمان از چرخش زمین به دور خود ناشی می‌شود و باعث تغییر موقعیت خورشید نسبت به یک نقطه روی زمین می‌شود.
برای بررسی طرز کار ساعت آفتابی ساده تر است مانند گذشتگان که به‌اشتباه تصور می‌کردند خورشید به دور زمین می‌گردد فکر کنیم.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری





خبر های دیگر
news-image
مردم هلندی با زباله های خود ساختمان می سازند

اخبار جدید از کشور هلند، حاکی از آن است که قرار است سازه ای با استفاده از زباله های شهروندان در این کشور ساخته شود.


news-image
تست قندخون بایک برچسب

یکی از مشکلات روزمره ای که در زندگی افراد مبتلا به بیماری قند خون وجود دارد، ضرورت انجام تست قند خون با سوراخ کردن مرتب ...


news-image
ایران به بازارهای نوظهور دارویی ورود کرد

یک شرکت دانش بنیان داخلی به عنوان بزرگ ترین مرکز تحقیقات دارویی در کشور تاسیس شد. این شرکت در زمینه تولید مواد با ارزش ا ...