اقتصاد دانش محور | نخبه ها
خدمات مرکز


اقتصاد دانش محور
news-image


از دیدگاه دولت‌ها، شرکت‌های دانش بنیان به عنوان منابع مهم درآمد و اشتغال و نهایتاً نیروی مهم تأثیرگذار در توسعه اقتصادی شناخته می‌شوند. با پذیرش اهمیت روزافزون علم و تکنولوژی در توسعه اقتصادی، پی آمد منطقی آن یعنی اهمیت فوق‌العاده ایجاد ظرفیت تولید نوآوری مبتنی بر علم در جامعه نیز خود را نمایان می‌سازد.
این نتیجه‌گیری خصوصاً در کشورهای در حال توسعه الزامات مهمی را به لحاظ سیاست‌گذاری، برنامه‌های اجرایی و نهادسازی ایجاد می‌کند. اسناد بالادستی کشور از جمله سیاست‌های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی، برنامه چهارم و پنجم توسعه و همچنین سند چشم انداز بیست ساله کشور، همگی حوزه اقتصاد دانش بنیان را جزء حوزه‌های مهم و تأثیرگذار در کشور دانسته و توسعه این بخش را در اولویت برنامه‌های توسعه‌ای کشور قرار داده‌اند.
از جمله کارهای مهم و اثرگذار ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که با کمک اساتید و متخصصین دانشگاه‌ها صورت گرفته و دانشگاه هرمزگان نیز در چند محور مسئولیت تدوین را بر عهده داشته است تدوین نقشه راه فناوری دریا است، تا شرکت های دانش بنیان و فعالین حوزه فناور بتوانند به کسب و کارهای مختلف بپردازند و در نهایت با تعامل میان سرمایه گذاران و شرکت های دانش بنیان اقتصاد کشور بر پایه دانش محور بنا شود.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
روشی که می‌تواند جان میلیون‌ها نفر را نجات بدهد

دارپا به دنبال کاهش سرعت فرایند زیستی بدن انسان


news-image
آزمایشگاه تحقیقاتی سلول‌های فتوولتائیک راه‌اندازی می‌شود

آگاهی از کیفیت سلول‌های فتوولتائیک موضوعی پر اهمیت است که با راه‌اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی سلول‌های فتوولتائیک این امر ت ...


news-image
نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک برگزار میگردد

مدیر اجرایی نمایشگاه الکامپ 24 با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ 24) ...