نقش فناوری نانو در تجهیزات اپتیکی | نخبه ها
خدمات مرکز


نقش فناوری نانو در تجهیزات اپتیکی
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وانتابلک ( vantablack )سیاه ترین ماده ساخته شده به دست بشراست. این ماده بر پایه آرایه‌های منظم نانولوله‌های کربنی به وجود آمده است . میزان جذب نور توسط آرایش و تراکم نانولوله‌های کربنی به کار رفته در تشکیل این ماده تعیین می‌شوند.
 در واقع در هر سانتی‌متر مربع از این ماده‌ی سیاه، یک میلیارد نانولوله کربنی وجود دارد که به صورت عمود بر زیرلایه‌ای آلومینیومی با طول چند میکرونی قرار دارند و اجازه خروج نور از بین خودشان را نمی‌دهند.
این ماده گران قیمت در تجهیزات اپتیکی که نیاز به حذف تابش‌های مزاحم است، کاربرد فراوانی دارد و با کمک آن می توان در تحقیقات فضایی با حذف تابش‌های سرگردان، ستاره‌های کم نور را هم شناسایی کرد.
 از سایر کاربردهای این ماده می توان به تاثیر آن در فناوری استتار یا خلق آثار هنری اشاره کرد که با محو شدن پستی بلندی‌ها، اجسام سه بعدی به صورت دو بعدی به نظر می رسند.

ساخت نمایشگرها با نقاط کوانتومی
نوآوری بزرگ بعدی در زمینه نمایشگرها، نمایشگرهای QLEDاست که با کمک فناوری نانو در حال نفوذ به بازار است.  ساخت نمایشگرهای QLED به مرحله تجاری نیز رسیده است و استفاده از آنها مخصوصا در محصولات سامسونگ رو به رشد است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تشخیص بیماری مالاریا از طریق بزاق دهان

علیرغم پیشرفت هایی که در زمینه درمان بیماری مالاریا در چند دهه اخیر رخ داده، این بیماری هنوز سالانه نیم میلیون نفر را به ...


news-image
اپلیکیشن راهنما تل در حوزه گردشگری رونمایی شد

اپلیکیشن «راهنماتل» به عنوان یکی از دستاوردهای مهم پژوهشی و دانش بنیان


news-image
تمام گیاهان خواص دارویی ندارند

مدیر مرکز گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی یزد با اشاره به این‌که تمام گیاهان خواص دارویی ندارند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ب ...