اندازه گیری میدان مغناطیسی زمین با حسگر های میکروالکترومکانیک | نخبه ها
خدمات مرکز


اندازه گیری میدان مغناطیسی زمین با حسگر های میکروالکترومکانیک
news-image


اساساً کاربرد حسگرهای ممز که میدان مغناطیسی زمین را اندازه گیری می کنند، در سیستم های ناوبری می باشد و تا کنون از این حسگر ها به منظور اندازه گیری تغییرات نسبی میدان مغناطیسی زمین و در علم ژئوفیزیک استفاده نشده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کردستان؛ هاشم شاهسونی عضو هیات علمی دانشگاه کردستان با استفاده از تکنولوژی جدید حسگرهای میکروالکترومکانیکی(ممز) در اندازه گیری میدان مغناطیسی زمین و یافتن ناهنجاری های مرتبط با پتانسیل های اقتصادی معدنی، موفق به معنی دار کردن میدان های مغناطیسی زمین شد.

وی عنوان کرد؛ اساساً کاربرد حسگرهای میکرو الکترومکانیکی که میدان مغناطیسی زمین را اندازه گیری می کنند، در سیستم های ناوبری می باشد  و تا کنون از این حسگر ها به منظور اندازه گیری تغییرات نسبی میدان مغناطیسی زمین و در علم ژئوفیزیک استفاده نشده است.

در این طرح دادهای حسگر مغناطیسی و دادهای موقعیت یاب جغرافیایی جی پی اس به وسیله یک پردازنده قرائت شد و بر روی یک کارت حافظه ذخیره می شود.  به این ترتیب می توان مقدار میدان مغناطیسی زمین را در نقاط برداشت شده بر روی نقشه تعیین نمود و مورد پردازش قرار داد.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی حوزه شناختی میان ایران و آلمان

سید کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی از دانشکده ذهن و مغز برلین بازدید کرد.


news-image
ساخت بومی انواع قطعات و تجهیزات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

یک شرکت دانش بنیان در کشور به کمک متخصصان داخلی و همت ایرانی آمادگی تولید و تامین قطعات، تجهیزات و ملزومات صنایع نفت، گا ...


news-image
توسعه همکاری ایران و روسیه برای مطالعات جامع دریای خزر

مدیرکل دفتر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی از توسعه همکاری ایران و روسیه برای مطالعات جامع دریای خ ...