حذف بقایای دارو از آب | نخبه ها
خدمات مرکز


حذف بقایای دارو از آب
news-image


آلودگی محیطی، یکی از حیاتی‌ترین مسائل و از مهم‌ترین نگرانی‌های امروز بشر است که بسیار موردتوجه قرار دارد. محققین ایرانی برای کمک به رفع بخشی از این مشکل، با استفاده از نانوذرات روی اصلاح‌شده، به حذف مؤثر بقایای یک دارو از آب‌ها پرداخته‌اند.
در سال­‌های اخیر حضور مواد دارویی در محیط­زیست روند رو به رشدی داشته است. این مولکول­‌های دارویی اغلب از طریق ادرار یا مدفوع دفع شده و وارد فاضلاب‌ها می‌­شوند و درصورتی‌که در سیستم فاضلاب، تخریب یا حذف نشوند درنهایت می‌توانند به آب آشامیدنی منتقل ­شوند.

برای حذف این مواد از آب‌ها، روش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام مزیت‌ها و مضرات خاص خود را دارند. مطالعات اخیر نشان داده است که روشی به نام «فتوکاتالیز نیمه‌هادی» می‌­تواند جایگزین روش­‌های معمول برای حذف آلاینده‌­های مواد از آب باشد. اکسید روی یک فتوکاتالیست بالقوه است که به‌تازگی به دلیل توانایی اکسایش بالا، غیر سمی بودن، پایداری شیمیایی و هزینه پایین، در تحقیقات و صنایع بسیار موردتوجه قرار گرفته است. این ماده در حضور نور و مانند سایر انواع کاتالیست ها می‌تواند سرعت واکنش‌های مربوط به حذف مواد شیمیایی از آب‌ها را افزایش دهد و موجب بهبود کارایی چنین فرایندهایی شود.

مولکول­‌های دارویی اغلب از طریق ادرار یا مدفوع دفع شده و وارد فاضلاب‌ها می­‌شوند و درصورتی‌که در سیستم فاضلاب، تخریب یا حذف نشوند درنهایت می‌توانند به آب آشامیدنی منتقل شوند.

بااین‌حال، فعالیت کاتالیستی اکسید روی به طول‌موج‌های ناحیه ماورای بنفش یا UV محدود بوده و تنها قادر به جذب نور UV با طول‌موج کمتر از 387 نانومتر است. لذا تلاش‌های فراوانی برای افزایش قابلیت‌های عملی آن در حال جریان است. در همین راستا، محققینی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال سعی نموده‌اند با به‌کارگیری نانوذرات اکسید روی و اصلاح ساختار آن‌ها با نانوذرات غیرفلزی مانند کربن، نیتروژن و گوگرد، مولکول‌های داروی مهم «فلوئوسینولون استوناید» را در آب‌ها تجزیه نموده و بی‌اثر نمایند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
امکان جلوگیری از نارسایی قلبی با مصرف ویتامین دی

تحقیقات جدید نشان داده است که چگونه پس از حمله قلبی، ویتامین D می‌تواند از بافت‌های قلب محافظت


news-image
ارائه هشت اختراع حوزه سلامت به سرمایه‌گذاران در کرمان

در فستیوال نوآوری‌های حوزه سلامت که با همکاری مرکز فن بازار ملی ایران و با حمایت


news-image
پهپادی برای ماجراجویی در زیر آب ساخته شد

گلادیوس نام یک پهپاد قدرتمند است که ماجراجویی در زیر آب را برای علاقمندان ممکن می کند. یکی از مزایای این پهپاد شارژ ۴ سا ...