تصور دنیای مقیاس نانو | نخبه ها
خدمات مرکز


تصور دنیای مقیاس نانو
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نانو، یک میلیاردم متر است. ما در زندگی روزمره خیلی با این مقیاس کوچک مواجه نیستیم. اجسام و موجودات اطراف ما بیش تر در مقیاس‌متر، سانتی‌متر، میلی‌متر و در نهایت میکرومتر هستند.
یک میلی‌متر همان‌طور که  می‌دانید یک هزارم متر است، یعنی به اندازه یکی از تقسیم بندی کوچک خط کش. اگر یک میلی‌متر را به هزار قسمت تقسیم کنیم به یک میکرومتر می‌رسیم. حال می‌توانید تصور کنید یک میلیونم یک میلیمتر چقدر کوچک می‌شود؟ 
برای درک بهتر این مقیاس تصور کنید  100میلیون بار از اندازه فعلی تان کوچک‌تر شوید.  در این شرایط شما اندازه‌ای در حدود 12 تا 20 نانومتر خواهید داشت و با این مقیاس کوچک  می‌توانید وارد دنیای اجزای سازنده مواد مانند اتم‌ها، مولکو ل‌ها و سلول‌ها شوید.
 در این دنیا اتم‌ها در برابرتان همچون تیله‌های بازی هستند.  مولکو ل‌های آب هم اندازه‌ی کف دستتان بوده و پروتئین‌ها اندازه‌ای برابر دستتان را دارند. حتی می‌توانید رشته‌های DNA سلول‌ها را به دور انگشتانتان بپیچید! اگر در این فضا کمی هدفمند عمل کنید می‌توانید اتم‌ها را به گونه‌ای جابجا کرده و به هم بچسبانید که ساختارهای جدید به دست آید.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی برگزار می‌شود

پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی از 8 اسفندماه، به مدت چهار روز در دانشگاه کراچی پاکستان ...


news-image
همایش ملی بررسی نقش رسانه‌های دیجیتال در ارتقای سلامت

همایش ملی بررسی نقش رسانه‌های دیجیتال در ارتقای سلامت جامعه، نیمه مهر ماه امسال در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار ...


news-image
از بین بردن زباله‌های فضایی با توپخانه لیزری

آژانس فضایی روسیه قصد دارد برای از بین بردن زباله‌های فضایی، یک توپخانه لیزری ابداع کند.