بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های شهر اجرایی می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های شهر اجرایی می‌شود
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخاری روشن بود و پنجره باز. نمی دانست کمی آنطرف تر در روستایی دورافتاده چه تعداد آرزوی این بخاری روشن را دارند. روشن بودن بخاری و باز بودن پنجره ها یکی از آشناترین تصاویر از بی توجهی به مصرف انرژی در ساختمان ها است. شاید این مسئله در کنار ناکارامدی ساختمان ها، ایران را پرمصرف ترین کشور در مصرف انرژی تبدیل کرده است.

با توجه به سهم بالای مصرف انرژی نهایی در بخش ساختمان، طی دو دهه اخیر صرفه جویی در مصرف انرژی یكی از چالش های مهم جهان امروز است. جهانی که با سرعت به سمت تولید روش های جدید در انرژی پیش می رود تا آیندگان ما دچار کمبود نشوند. سهم بخش ساختمان در مصرف انرژی کشورها قابل توجه است و به همین دلیل درچند دهه اخیر، در اکثر کشورهای صنعتی اقدامات اساسی در زمینه اصلاح الگوی مصرف انرژی با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله تدوین ضوابط و مقررات، صورت گرفته است. در کشور ما نیز، بخش ساختمان حدود 40 درصد از کل مصرف انرژی نهایی را به خود اختصاص می دهد. بدیهی است که تداوم این وضعیت، تبعات اقتصادی و زیست محیطی جبران ناپذیری برای کشور به دنبال خواهد داشت. با توجه به اهمیت این مسئله معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری با همکاری با همكاری صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست و برنامه عمران ملل متحد پروژه ای تحت عنوان "بهینه سازی انرژی و محیطزیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار" را اجرایی کرده است. ایجاد تحول ساختار بازار انرژی به منظور توسعه بازار رقابتی بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان و توسعه زیرساخت های نهادی و ایجاد ظرفیت های لازم برای گسترش فعالیت شرکت های خدمات انرژی و دانش بنیان در زمینه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان از جمله مواردی است که پروژه پیروی می کند. محل اجرای پروژه شهر تهران و مدت زمان اجرای پروژه 4 سال تعریف شده است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
برگزیدگان نهایی دو چالش نوآوری و فناوری معرفی شدند

نشست ویژه نوآوران توسط دست اندرکاران برنامه "آی‌چلنج" ستاد نانو با معرفی برگزیدگان


news-image
حفظ بلندمدت دندان با علم روز

دبیر مشاوره علمی اندو دوازدهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت


news-image
نقش فناوری در تجارت جهان پیش رو

روند تحولات دیجیتال سال ۲۰۱۹ میلادی بر همه افرادی که در حیطه و چشم‌انداز بازاریابی و تجارت دیجیتال فعالیت می‌کنند تأثیرگ ...