زباله‌های تر شهری به محصولی کاربردی تبدیل می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


زباله‌های تر شهری به محصولی کاربردی تبدیل می‌شود
news-image


بازیافت زباله‌های تر شهری و شیرابه‌ها یکی از اقداماتی است که با حمایت ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی در حال انجام است تا این مواد به ریزدانه‌های جامد دوستدار محیط زیست تبدیل شوند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، "بهینه سازی سامانه تبدیل و بازیافت زباله های تر شهری و شیرابه ها به ریزدانه های جامد دوستدار محیط زیست (بی.تی.آر) عنوان پروژه ای است که با حمایت ستاد توسعه فناوری حوزه فناوری معاونت علمی انجام می شود. با اتمام این پروژه تبدیل زباله های تر شهری به پودر قابل استفاده در تولید MDF و نئوپان (از بخش جامد زباله های شهری) و ریزدانه شبیه به شن جهت تولید موزاییک و بلوک (از بخش شیرابه) را می توان انتظار داشت.
وضعیت نابسامان زباله های تر شهری در تمامی شهرها و روستاهای کشور، بحرانی شدن وضعیت نگهداری آنها، وجود سرمایه های ملی در زباله های شهری و ضرورت استحصال اقتصادی آنها اجرای چنین طرحی را ضروری کرده است. این طرح از نظر زمان، پاک بودن فرآیند و کاربردی بودن محصول نهایی به صرفه است.در سامانه موجود در این طرح زباله های تر شهری و شیرابه ها به ریزدانه های جامد دوستدار محیط زیست تبدیل شده که با این اقدام معضل این زباله ها رفع می شود.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
قاب محافظ ضد آب برای لنز دوربین

لنزهای دوربین های حرفه ای یکی از حساس ترین و مهم ترین اجزای مورد استفاده


news-image
پیشگیری از پوسیدگی دندان با ماده ای جدید

محققان انگلیسی ماده ای ابداع کرده اند که می تواند به بازسازی مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان یا حساسیت آن در آیند ...


news-image
بومی سازی پرینتر سه بعدی رنگی دونازله با قابلیت های cnc، فرز و لیزر

پرینتر سه بعدی رنگی دونازله و سه کاره را دانشجویان دانشکده فنی شهید مهاجر اصفهان