لزوم اشتغال‌زایی از مجاری دانش‌بنیان در دیدگاه نمایندگان مجلس | نخبه ها
خدمات مرکز


لزوم اشتغال‌زایی از مجاری دانش‌بنیان در دیدگاه نمایندگان مجلس
news-image


ایجاد اشتغال غیر دولتی با توجه به اشباع ظرفیت استخدامی دولت و ضرورت پرهیز از  بزرگ‌تر شدن آن از سویی و اهمیت تزریق تفکر نخبگانی و حضور بخش‌خصوصی در عرصه‌های تولید و اقتصاد از سوی دیگر، توسعۀ فرهنگ کارآفرینی و شرکت‌داری دانش‌بنیان را به یک ضرورت مهم برای کشور تبدیل کرده است خاصه اینکه کشور در حال‌حاضر، حضور تعداد بالای دانش‌آموختگان و دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی به عنوان یک ظرفیت بالقوه را شاهد است.

در همین ارتباط و با محوریت اهمیت حضور دانشگاهیان در عرصه‌های کارآفرینی و شرکت‌های دانش‌بنیان و نقش این مهم در توسعۀ اشتغال‌زایی، بهره‌وری بهینه اقتصادی با استفاده از امکانات فعلی و همچنین پیشرفت‌پایدار از راه عملیاتی‌شدن اندیشۀ نخبگانی، نظرات جمعی از نمایندگان مجلس‌شورای‌اسلامی را جویا شدیم که در ادامه می‌خوانید:

شرکت‌های دانش‌بنیان محل ایفای نقش اجتماع نخبگانی است

شهباز حسن‌پور؛ عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه و نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت اشتغال‌زایی برای دانش‌آموختگان، حرکت به سمت کارآفرینی را بهترین راه اشتغال‌زایی عنوان و گفت: دانشگاه باید به سمت کارآفرینی و مهارت‌افزایی حرکت کند. در شرایطی که دولت ظرفیت استخدامی ندارد و تعداد دانش‌آموختگان نیز روز به افزایش است، تنها راه تقویت حوزه کارآفرینی است. با این حال تا امروز دانشگاه ارتباط منسجم و نظام‌مندی با صنعت، کشاورزی و بخش تولید نداشته است که همین موضوع یکی از دلایلی است که فعالیت‌های علمی را در نقطه دستاوردهای نظری متوقف کرده است.

منبع خبر: بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
شبکه عصبی مصنوعی که کارایی مغز را شبیه سازی می کند

محققان آمریکایی با استفاده از رشته‌های DNA یک "شبکه عصبی مصنوعی در آزمایشگاه تولید کردند که کارایی مغز را شبیه‌سازی می‌ک ...


news-image
۱۰ روز تا آخرین مهلت ثبت‌نام در بزرگ‌ترین جایزه استارت‌آپی ایران

برای اولین‌ بار همزمان با جشنواره وب و موبایل ایران، در يك رويداد منحصربه‌فرد


news-image
ترویج‌دهندگان فناوری نانو توان علمی خود را افزایش‌ می‌دهند

هفتمین دوره توان‌افزایی مروجان فناوری نانو با هدف آموزش و پرورش گروه‌های دانشجویی و دانشگاهی فعال در حوزه نانو، تبادل نظ ...