لزوم اشتغال‌زایی از مجاری دانش‌بنیان در دیدگاه نمایندگان مجلس | نخبه ها
خدمات مرکز


لزوم اشتغال‌زایی از مجاری دانش‌بنیان در دیدگاه نمایندگان مجلس
news-image


ایجاد اشتغال غیر دولتی با توجه به اشباع ظرفیت استخدامی دولت و ضرورت پرهیز از  بزرگ‌تر شدن آن از سویی و اهمیت تزریق تفکر نخبگانی و حضور بخش‌خصوصی در عرصه‌های تولید و اقتصاد از سوی دیگر، توسعۀ فرهنگ کارآفرینی و شرکت‌داری دانش‌بنیان را به یک ضرورت مهم برای کشور تبدیل کرده است خاصه اینکه کشور در حال‌حاضر، حضور تعداد بالای دانش‌آموختگان و دانشجویان تحصیلات‌تکمیلی به عنوان یک ظرفیت بالقوه را شاهد است.

در همین ارتباط و با محوریت اهمیت حضور دانشگاهیان در عرصه‌های کارآفرینی و شرکت‌های دانش‌بنیان و نقش این مهم در توسعۀ اشتغال‌زایی، بهره‌وری بهینه اقتصادی با استفاده از امکانات فعلی و همچنین پیشرفت‌پایدار از راه عملیاتی‌شدن اندیشۀ نخبگانی، نظرات جمعی از نمایندگان مجلس‌شورای‌اسلامی را جویا شدیم که در ادامه می‌خوانید:

شرکت‌های دانش‌بنیان محل ایفای نقش اجتماع نخبگانی است

شهباز حسن‌پور؛ عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه و نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت اشتغال‌زایی برای دانش‌آموختگان، حرکت به سمت کارآفرینی را بهترین راه اشتغال‌زایی عنوان و گفت: دانشگاه باید به سمت کارآفرینی و مهارت‌افزایی حرکت کند. در شرایطی که دولت ظرفیت استخدامی ندارد و تعداد دانش‌آموختگان نیز روز به افزایش است، تنها راه تقویت حوزه کارآفرینی است. با این حال تا امروز دانشگاه ارتباط منسجم و نظام‌مندی با صنعت، کشاورزی و بخش تولید نداشته است که همین موضوع یکی از دلایلی است که فعالیت‌های علمی را در نقطه دستاوردهای نظری متوقف کرده است.

منبع خبر: بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
واکسن‌شناسی معکوس روشی امیدبخش برای کشف واکسن های نوترکیب

ایمن سازی جانداران قرن ها است که انجام می شود و به طور کلی به عنوان مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای کنترل بیمار ...


news-image
دستیابی به محل‌های قابل سکونت در فضا آسان می‌شود

استارشات ( ستارگان دستیابی به موفقیت )، پروژه‌ای است که محققان با استفاده از آن، به دنبال زیست و ادامه حیات


news-image
وام بلاعوض برای طرح های فناورانه

معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی با بیان اینکه طرح های فناورانه استانی حمایت می شوند، گفت: بسته های حمایتی ب ...