استفاده از سیستم ویرایش ژن برای مبارزه با ویروس ایدز | نخبه ها
خدمات مرکز


استفاده از سیستم ویرایش ژن برای مبارزه با ویروس ایدز
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عفونت ویروسی تضعیف‌کننده سیستم ایمنی انسان 1 (HIV-1) یک بیماری مزمن است که بیش از 35 میلیون نفر در سراسر جهان را  آلوده کرده است. این عفونت را می‌توان با درمان ضد رتروویروسی (ART) کنترل کرد، اما هنوز هیچ درمان کاملی برای آن وجود ندارد. از بین بردن سلول‌هایی که آلوده به ویروس HIV-1 می‌شوند در بدن بیمار مشکل است زیرا زمانی که ویروس تکثیر می‌شود، ژن ویروسی وارد کروموزوم‌ها در سلول‌های آلوده می‌شود.

روش های ویرایش ژنوم قطعات خاصی از ژن ها را ویرایش می کنند و  به ما اجازه می دهد بخش هایی از توالی DNA را حذف یا اضافه کنیم. سیستم CRISPR / Cas9 که اخیرا توسعه یافته است، یک ابزار امیدوار کننده برای غیرفعال کردن ژنهای HIV-1 است که در کروموزوم افراد آلوده شده وارد شده است.

در این مطالعه محققان دو ژن را هدف قرار دادند که در تولید و تکثیر ویروس HIV-1 نقش تنظیمی دارند. این ژن ها که به نام tat و rev شناخته می شود. بر اساس اطلاعات ژنتیکی از شش نوع زیر مجموعه  HIV-1، این تیم تحقیقاتی شش نوع RNA راهنما (gRNA) را ایجاد کردند که امکان ویرایش ژنوم خاص را با استفاده از سیستم CRISPR / Cas9 فراهم می کند. آن ها یک وکتور lentiviral ایجاد کردند که Cas9 و gRNA را بیان می کند. این گروه هیچ جهش ناخواسته ای را ملاحظه نکردند (ویرایش غیر اختصاصی ژنوم که به طور ناخواسته ژن های سلولی میزبان را هدف قرار می دهد) و بیان Cas9 و gRNA بر میزان بقاء سلول های کشت شده تاثیر نمی گذارد. محققان مشاهده کردند که به کمک این روش بیان ژن های هدف کاهش یافت.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تعیین آی کیو افراد بدون آزمون

پژوهشگران دانشگاه کمبریج به روش نقشه‌برداری جدید و نسبتا ساده‌ای از مغز دست یافته‌اند


news-image
محصولات فناورانه نانو وارد بازار ایران و کره جنوبی می شود

مدیر کارگروه امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو گفت: توانستیم کلوپی با کره جنوبی راه اندازی کنیم تا در نهایت محصولات ...


news-image
دستگاه پالس اوكسي متر با قابليت ارسال اطلاعات ساخته شد

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ مخترع بسيجي اردبيلي