ماه را تصرف نکنیم | نخبه ها
خدمات مرکز


ماه را تصرف نکنیم
news-image


گروهی از محققان می‌خواهند طرحی را تهیه کنند که بر اساس آن‌ یک پارک ملی یا موزه‌ای تاریخی بر روی ماه ساخته شود. آن‌ها معتقدند مناطق فرود ناوچه‌های مه نشین آپولو بر روی ماه، باید به پارک تاریخ ملی تبدیل می‌شود.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برخی محققان آمریکایی طرحی را برای تصرف ماه در نظر دارند آمریکا قصد دارد با کمک این برنامه یک پارک تاریخی به نام کشور خود در ماه ایجاد کند. این در حالی است که استفان دوئل، قائم‌مقام سابق بخش امور داخلی ناسا معتقد است ماه در زمره مشاعات بین‌المللی قرار می‌گیرد و این بدان معناست که تمامی دولت‌های عضو، می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند، اما حق تصرف آن را ندارند به عبارت ساده‌تر هیچ‌کس حق را ندارد به دور بخشی از ماه حصار بکشد و بگوید اینجا مال من است.
سابقه کشورهای استعماری نشان می‌دهد آن‌ها همیشه به‌عنوان کشورگشایی به سرزمین‌های دیگر حمله نمی‌کنند و بهانه‌های مختلفی می‌تواند هدف اصلی آن‌ها را پوشش دهد. حال آیا هدف از این لایحه واقعاً حفظ آثار طرح آپولو است یا تملک بخش‌هایی از ماه به‌درستی معلوم نیست.
در سال ۱۹۶۷ آمریکا و شوروی با امضای «معاهده فضای خارجی» توافق کردند هیچ کشوری نمی‌تواند مالکیت قطعه‌ای از ماه یا یک سیارک را در اختیار داشته باشد. این معاهده به مشاجرات ارضی فضایی دو ابرقدرت فضایی آن دوران را با منع هرگونه تملک ملی فضا و اجرام آسمانی پایان داد. تا امروز ۹۸ کشور به این پیمان پیوسته‌اند و ۲۷ کشور دیگر نیز معاهده را امضا کرده‌اند، اما هنوز تصویب نهایی را به پایان نرسانده‌اند. 
این معاهده، استفاده از ماه و دیگر اجرام فضایی را منحصراً به اهداف صلح‌آمیز محدود ساخته و صریحاً کاربرد آن‌ها را به‌منظور آزمایش سلاح‌ها، انجام مانورهای نظامی و ایجاد پایگاه‌های نظامی ممنوع می‌کند. به‌علاوه، دولت‌ها توسط این عهدنامه از ادعا در مورد تصاحب منابع فضایی ازجمله ماه یا هر سیارهٔ دیگری منع می‌شوند و دربند ۲ معاهده به‌صراحت گفته‌شده است: «دولت‌ها نمی‌توانند فضای ماورای جوّ شامل ماه و دیگر اجرام فضایی را با ادعای مالکیت و باهدف استفاده، اشغال یا هر منظور دیگری، به خود اختصاص دهند.»

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تحقق رویای مرد عنکبوتی با تقلید از طبیعت

دانشمندان با تقلید از پاهای مارمولک و با استفاده از مواد نرم الستیکی همچون پلی اورتان و ترکیب آن با موادی همچون کولار و ...


news-image
نشست هم‌اندیشی با اجتماع نخبگانی حوزوی برگزار شد

نشست هم‌اندیشی با اجتماع نخبگانی حوزوی به همت بنیاد نخبگان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد برگزار شد.


news-image
دمپایی مجهز به پارک خودکار

شرکت نیسان اقدام به طراحی یک سری دمپایی جدید کرده است که دارای قابلیت پارک خودکار بوده