ژن جلوگیری از بیماری های مغزی شناسایی شد | نخبه ها
خدمات مرکز


ژن جلوگیری از بیماری های مغزی شناسایی شد
news-image


 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ تاکنون بیش از 30 نوع بیماري در بشر مورد شناسایی قرار گرفته است که با تشکیل تجمعات پروتئینی موسوم به تجمعات شبه آمیلوئیدي همراه هستند.

رسوب های غیر طبیعی پروتئین در اختلالات عصبی مانند بیماری های آلزایمر (به واسطه تجمع بتا آمیلوئید و پروتئین تاو) و پارکینسون (به واسطه تجمع پروتئین آلفا سینوکلئین) دیده می شوند. یکی از دلایل این رسوب ها می تواند عدم موفقیت سلول ها در انتقال اطلاعات ژنتیکی مناسب به پروتئین ها باشد.

پژوهشگران موسسه تحقیقاتی اسکریپس و دانشگاه های سن دیه گو، ماین و اوهایو آمریکا به تازگی در مطالعه ای مشترک ژنی را با نام Ankrd16 مورد شناسایی قرار دادند که از تشکیل تجمع غیر طبیعی پروتئین ها جلوگیری به عمل می آورد.

معمولاً، انتقال اطلاعات از سلول به پروتئین به دقت کنترل می شود، و برای پرهیز از تولید پروتئین های نامناسب، از لحاظ زیست شناسی ویرایش و تصحیح صورت می گیرد.

منبع خبر: خبرگزاری علم و فناوری

خبر های دیگر
news-image
بسته حمایتی دولت از تولیدات داخلی تنها در بخش مالی محدود نمی‌شود

ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی؛ با اعتقاد به اینکه ابزار حمایتی دولت تنها در بخش مالی محدو ...


news-image
مرکز ایده‌های نوین مهندسی و فیزیک کجاست؟

یکی از مطرح‌ترین و نام‌آشناترین شرکت‌های اروپایی در زمینه لیزر و فوتونیک دنیا در کشور لیتوانی واقع‌شده است، به طوری که ط ...


news-image
مشتری و زهره در تغییرات آب و هوایی نقش دارند

یک مطالعه جدید نشان داده است که سیارات مشتری و زهره منظومه شمسی در تغییرات آب وهوایی زمین نقش بسزایی ایفا می‌کنند.