ربات شیشه پاک‌کن خودکاربرنده جایزه گوردون ای مور شد | نخبه ها
خدمات مرکز


ربات شیشه پاک‌کن خودکاربرنده جایزه گوردون ای مور شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل ازایسنا، نمایشگاه بین‌المللی علوم و مهندسی اینتل(ISEF) چندین سال است در حال برپایی است که برگزیدگان قبلی آن یک سیستم خودران ارزان‌قیمت وسایل نقلیه، یک ابزار نرم‌افزاری برای تشخیص سرطان و یک سیستم برای بهبود کیفیت هوا در کابین هواپیما را توسعه داده بودند.

این نمایشگاه به عنوان بزرگترین رقابت بین‌المللی پیش‌دانشگاهی شناخته می‌شود که در سال جاری نزدیک به 1800 شرکت‌کننده از 420 نمایشگاه مرتبط در 81 کشور داشت که همه آنها برای دریافت بخشی از جوایز و بورس تحصیلی به ارزش 5 میلیون دلار رقابت می‌کنند.

اما برای جایزه "گوردون ای مور"(Gordon E Moore) تنها یک برنده وجود دارد و امسال این افتخار برای ربات اتوماتیک پاک‌کننده پنجره ساختمان‌های بزرگ تجاری نصیب "الیور نیکولز" 19 ساله از سیدنی استرالیا شد.

 

جایزه "گوردون ای مور" که به افتخار بنیانگذار اینتل نام‌گذاری شده است، 75 هزار دلار ارزش دارد و امسال به طراح یک ربات تمیزکننده پنجره تحویل داده شده است که گفته شده سقوط یک مستخدم هنگام تمیز کردن پنجره‌ها در مدرسه "الیور" و شکستن پای او، الهام‌بخش وی برای طراحی این ربات بوده است.

ساخت این ربات برای "الیور" 2300 دلار هزینه در بر داشته است. این ربات دارای هشت چرخ است که در یک پیکربندی 4 × 2 نصب شده‌اند و به یک قرقره روی بام ساختمان متصل می‌شود و پنجره کثیف را از بالا به پایین تمیز می‌کند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
مستعدان‌برتر از آزمایشگاه ملّی نقشه‌برداری مغز بازدید می‌کنند

در ادامۀ برگزاری بازدیدهای تخصصی با هدف آشنایی اجتماع نخبگانی با دستاوردهای کشور، بازدید علمی و تخصصی سرآمدان و مستعدان‌ ...


news-image
پایگاه Worldcat: پرمراجعه‌ترین پایگاه اطلاعات در حوزه آموزش عالی

امروزه با پی بردن روز افزون به اهمیت صنعت نشر علمی در کشور در کنار افزایش چشم گیر


news-image
فرصت‌های مطالعاتی به دانشجویان حوزه علوم شناختی اعطا می‌شود

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی به دانشجویان دوره‌های دکتری تخصصی و دستیاران پزشکی فرصت های مطالعاتی اعط ...