دستاورد محققان ایرانی در تولید قلب انسانی در مطالعات پیش‌بالینی | نخبه ها
خدمات مرکز


دستاورد محققان ایرانی در تولید قلب انسانی در مطالعات پیش‌بالینی
news-image


محققان گروه قلب و عروق پژوهشگاه رویان در یک پروژه تحقیقاتی در همکاری با محققانی از آلمان در زمینه مهندسی ارگان قلب موفق به تولید قلب انسانی شده موش شدند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امروزه بسیاری از بیماران به دلیل کمبود اندام افراد اهداکننده جان خود را از دست می‌دهند این در حالی است که آنها در صف انتظار پیوند اندام قرار دارند. علم مهندسی بافت بر آن است بتواند با تولید اندام‌ها در شرایط آزمایشگاهی تا حدودی بر این مشکل فائق آید.

در این پروژه، سارا رجبی، عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان و پژوهشگر اصلی در این مطالعه، همراه با همکاران قلب موش صحرایی را سلول زدایی کرده و پروتئین فاکتور رشد basic fibroblast growth factor (bFGF) را بر روی ماتریکس خارج سلولی قلب سلول زدا شده تثبیت کردند.

سپس سلول‌های پیش ساز قلبی مشتق شده از سلول‌های بنیادی جنینی انسانی را از طریق عروق کرونری قلب بر روی ماتریکس خارج سلولی نشاندند. پس از 12 روز این قلب انسانی شده‌ی موش شروع به تپش کرده و ویژگی‌های الکتروفیزیولوژیکی شبیه قلب انسان نشان داد.

از آنجایی که پروتئین رشد bFGF نقش موثری در تکثیر و هدایت تمایز سلول‌ها به سمت قلبی شدن دارد، آنالیزهای مورفولوژیکی و عملکردی قلب پوشش داده شده با این پروتئین نتایج بهتری را نسبت به قلب بدون پوشش پروتئینی نشان داد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
نهمین جشنوارۀ رویش سال با نام «خلیج‌فارس» برگزار می‌شود

جشنواره «رويش خليج‌فارس» به میزبانی بنیاد نخبگان استان هرمزگان برگزار می‌شود


news-image
ایده‌های ناب خود را دنبال کنید

دومین دوره رویداد ایده ناب با حمایت مرکز شتابدهی نوآوری که در پارک فناوری پردیس معاونت علمی فعالیت می‌کند، تا 21 اردیبهش ...


news-image
آینده درخشان برای اینترنت همراه

اینترنت 5G در راه است