دستاورد محققان ایرانی در تولید قلب انسانی در مطالعات پیش‌بالینی | نخبه ها
خدمات مرکز


دستاورد محققان ایرانی در تولید قلب انسانی در مطالعات پیش‌بالینی
news-image


محققان گروه قلب و عروق پژوهشگاه رویان در یک پروژه تحقیقاتی در همکاری با محققانی از آلمان در زمینه مهندسی ارگان قلب موفق به تولید قلب انسانی شده موش شدند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امروزه بسیاری از بیماران به دلیل کمبود اندام افراد اهداکننده جان خود را از دست می‌دهند این در حالی است که آنها در صف انتظار پیوند اندام قرار دارند. علم مهندسی بافت بر آن است بتواند با تولید اندام‌ها در شرایط آزمایشگاهی تا حدودی بر این مشکل فائق آید.

در این پروژه، سارا رجبی، عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان و پژوهشگر اصلی در این مطالعه، همراه با همکاران قلب موش صحرایی را سلول زدایی کرده و پروتئین فاکتور رشد basic fibroblast growth factor (bFGF) را بر روی ماتریکس خارج سلولی قلب سلول زدا شده تثبیت کردند.

سپس سلول‌های پیش ساز قلبی مشتق شده از سلول‌های بنیادی جنینی انسانی را از طریق عروق کرونری قلب بر روی ماتریکس خارج سلولی نشاندند. پس از 12 روز این قلب انسانی شده‌ی موش شروع به تپش کرده و ویژگی‌های الکتروفیزیولوژیکی شبیه قلب انسان نشان داد.

از آنجایی که پروتئین رشد bFGF نقش موثری در تکثیر و هدایت تمایز سلول‌ها به سمت قلبی شدن دارد، آنالیزهای مورفولوژیکی و عملکردی قلب پوشش داده شده با این پروتئین نتایج بهتری را نسبت به قلب بدون پوشش پروتئینی نشان داد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
مراحل تست و آماده‌سازی سنگین‌ترین موشک تاریخ به حالت تعلیق درآمد

سخنگوی شرکت "اسپیس‌ایکس" طی بیانیه‌ای اعلام کرد تمام مراحل تست و آماده‌سازی سنگین‌ترین موشک تاریخ به دلیل


news-image
محدودیت‌ها مجال قدرت‌نمایی اقتصاد دانش‌بنیان است

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی‌ها با ماهیت خلاقانه و نوآورانه خود، در محدودی ...


news-image
کهکشانی که محل تولد هزاران ستاره بوده است

پانصد میلیون سال پیش دو کهکشان که پر از گاز بودند و جرم یکسانی داشتند، با یکدیگر برخورد کردند و یک کهکشان جدید و عجیب تح ...