دستکاری شیمیایی یا الکتریکی سلول های عصبی امکان پذیر شد | نخبه ها
خدمات مرکز


دستکاری شیمیایی یا الکتریکی سلول های عصبی امکان پذیر شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا، مغز انسان یک پردازشگر پیچیده و ارگانیک است که از ارتباط بین میلیاردها سلول عصبی ساخته شده است. معمولا محققان برای درک عملکرد قطعات کوچک این پازل پیچیده عصبی از مدل های ساده استفاده می کنند.

محققان موسسه علوم صنعتی دانشگاه توکیو برای ساخت چنین مدل ساده ای از میکروصفحات متحرک برای اتصال سلول های عصبی به یکدیگر استفاده کرده اند. برای ساخت این مدل از روش برون تنی (in vitro) استفاده شده است که به رشد مجموعه ای از سلول ها عصبی در محیط آزمایشگاهی و در ظرف آزمایشگاهی گفته می شود.
این سلول ها در واقع یک نسخه مینیاتوری از مغز هستند که می توانند به صورت شیمیایی یا الکتریکی دستکاری شوند. گرچه این روش برای درک عملکرد سلول های عصبی و نحوه اتصال آنان به یکدیگر بسیار کارآمد است، ولی با محدودیت های متفاوتی نیز مواجه است. از جمله اینکه کنترل سلول های عصبی دشوار است؛ زیرا نورون ها تمایل دارند ارتباط تصادفی داشته باشند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تمام گیاهان خواص دارویی ندارند

مدیر مرکز گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی یزد با اشاره به این‌که تمام گیاهان خواص دارویی ندارند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ب ...


news-image
مهاجرت‌های دانشجویی در دوران کرونا چه روندی دارد

مهاجرت‌های دانش‌‌آموزان بین‌‌المللی در کشورهای اصلی دانشجوپذیر و هم‌چنین کشورهای نوظهور محور و هدف یک گزارش قرار گرفت.


news-image
دانش‌بنیان‌ها به قرقیزستان می‌روند

آسیای مرکزی با محوریت کشور مسلمان‌نشین قرقیزستان، میزبان زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشورمان می‌شود. هیاتی تجاری و فناور در ...