بسته بندی‌های مواد غذایی از جنس نشاسته و ژلاتین تولید شد | نخبه ها
خدمات مرکز


بسته بندی‌های مواد غذایی از جنس نشاسته و ژلاتین تولید شد
news-image


این بسته بندی جایگزین بهتری نسبت به نمونه‌های پلاستیکی متداول است و افزون بر حفظ محیط زیست، در نگهداری مواد غذایی نیز عملکرد بهتری دارند.

امروزه یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت بسته بندی مواد غذایی جهت جلوگیری از فساد آن‌ها، پلاستیک‌ها هستند. این مواد ضمن داشتن فرایند تولید راحت و داشتن مقاومت بسیار بالا در برابر نفوذ رطوبت و هوا هزینه‌ پایینی نیز دارند.

با توجه به این که این بسته بندی‌های پلیمری، زیست تخریب ناپذیر بوده و مشکلات زیادی را برای محیط زیست ایجاد کرده‌اند، تلاش برای جایگزینی آن‌ها با استفاده از مواد طبیعی زیست تخریب پذیر رو به گسترش است.
دکتر محمد مهدی ظرافت پژوهشگر دانشگاه شیراز با اشاره به این مطلب که یکی از مواد جایگزین برای بسته بندی‌های پلاستیکی، استفاده از پلیمرهای طبیعی است، عنوان کرد: پلیمرهای طبیعی معمولاً خواص بسته بندی ضعیف‌تری نسبت به پلیمرهای سنتزی دارند. اما این محدودیت را می‌توان با استفاده از افزودنی‌های نانومقیاس، مانند نانوسلولز و نانوذرات رس برطرف کرد و میزان استحکام و عبوردهی گازها و رطوبت را در این نوع پلیمرها بهبود داد. به همین منظور در این تحقیق تلاش شد تا اثر اضافه کردن نانوسلولز و کیتوسان به فیلم‌های متشکل ار ترکیب نشاسته و ژلاتین بر خواص این نوع بسته‌بندی‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

منبع خبر: سیناپرس

 

خبر های دیگر
news-image
ایا فناوری نانو به داد باتری‌های خورشیدی می‌رسد

نانو در سال‌های اخیر توانسته است به‌عنوان یک فناوری پرکاربرد، ویژگی‌های و


news-image
ستاری اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه ظرفیت‌های فرهنگی و زیستی محقق می‌شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در جلسه اقتصاد دانش‌بنیان و جهش تولید استان زنجان با بیان اینکه ظرفیت‌های فرهنگی و زیستی ...


news-image
رشد شرکت‌های دانش‌بنیان سریع‌تر از رشد قوانین بوده است

مدیر منابع انسانی یکی از مجموعه‌های وابسته به پارک فناوری پردیس، یکی از بزرگ‌ترین خواسته‌های شرکت‌های دانش‌بنیان را "پای ...