خاويار گياهي، بهترين جايگزين برنج، كينوا ، بهترين گزينه براي مقابله با بحران آب است | نخبه ها
خدمات مرکز


خاويار گياهي، بهترين جايگزين برنج، كينوا ، بهترين گزينه براي مقابله با بحران آب است
news-image


 به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ مدير جهاد كشاورزي استان اردبيل اظهار كرد: امسال برای اولین بار در استان گیاه کینوا(Quinoa) به صورت آزمایشی در روستای خلیل آباد اردبیل کشت شد و کشت این گیاه به صورت مکانیزه با دستگاه ریز دانه کار و با میزان بذر مصرفی حدود هفت کیلوگرم در سطح یاد شده انجام گرفت.

بهروز آقازاده افزود: گیاه کینوا که به نام های برنج اینکا و خاویار گیاهی نیز معروف است شبیه غلات بوده و مانند دیگر غلات پخته و مصرف می شود اما جزو خانواده غلات به حساب نمی آید و ازخانواده چغندر و اسفناج می باشد.
وی گفت: دانه های کینوا منبعی غنی از پروتئین ، منیزیم ،فیبر ، فسفر ، ویتامین های گروه B ، پتاسیم و آهن بوده و اسید امینه ضروری را داراست.

مدير جهاد كشاورزي تصريح كرد: بر اساس تحقیقات به عمل آمده گیاه کینوا نسبت به برنج سبک تر بوده و راحت تر هضم می شود به همین دلیل جایگزین مناسبی برای برنج به شمار می رود. جایگزین کردن این دانه گیاهی مفید با برنج سفید و یا انواع پاستاها بدلیل داشتن کالری کمتر و ایجاد احساس سیری طولانی تر به افراد دیابتی توصیه شده است. همچنین به دلیل داشتن پروتئین زیاد و کالری کم برای ورزشکاران بسیار مطلوب است.

منبع خبر: خبرگزاری علم و فناوری

خبر های دیگر
news-image
کنفرانس ملی "نقش مطالعات میان‌‌رشته‌ای در توسعه‌ علمی و کار آفرینی کشور" برگزار ...

به منظور برقراری ارتباط و پیوند بین رشته‌ای و ایجاد بسترهای تعامل و همفکری میان اساتید، اندیشمندان و دانشجویان، کنفرانس ...


news-image
چراغ‌های روشنایی معابر هوشمند به دنبال شناسایی رفتار مردم

مسئولان شهر سن‌دیه‌گو با نصب چراغ‌های روشنایی معابر هوشمند به دنبال بررسی و شناسایی


news-image
بازار ملی محصولات و خدمات، فناوری‌ها و نرم‌افزارهای هوایی ایجاد می شود

دبیر ستاد توسعه فناوری‌ها و صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از ایجاد بازار ملی محصولا ...