نوعی هیدروژل هوشمند ابداع شد | نخبه ها
خدمات مرکز


نوعی هیدروژل هوشمند ابداع شد
news-image


به گزارش  سیناپرس به نقل از ایسنا، ربات‌ها همیشه موجوداتی خشک و فلزی تصور شده‌اند اما اکنون، در حال تبدیل شدن به موجوداتی نرم هستند. شاید مواد اسفنجی مانند هیدروژل‌ها، ربات‌ها را به ماشین‌های انعطاف‌پذیرتر، نرم‌تر و ایمن‌تری تبدیل کنند که ساخت و استفاده از آنها ساده‌تر از همتایان خشک و سخت شان باشد.

پژوهشگران "دانشگاه راتگرز"(RU) در آمریکا، نوعی ژل هوشمند شبه‌انسان ابداع کرده‌اند که چاپ سه‌بعدی آن در اشکال گوناگون امکان‌پذیر است و می‌توان آن را با نیروی الکتریسیته فعال کرد تا قابلیت استفاده زیر آب، گرفتن و حرکت دادن اشیا را داشته باشد.

در حال حاضر، ثابت شده است که هیدروژل‌ها، موادی عالی برای ساختن ربات‌های نرم هستند. چاپ این مواد که بیش از 70 درصد آنها را آب تشکیل می‌دهد، ساده است. هیدروژل‌ها، نسبت به محرک‌هایی مانند نور، دما و الکتریسیته، واکنش نشان می‌دهند. این محرک‌ها، امکان گسترش و انقباض برای حرکت و همچنین حمل اشیا و اجرای عملکردهای دیگر را برای هیدروژل‌ها فراهم می‌کنند.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
کمترین هزینه با پیل‌های سوختی نانوکاتالیست ایرانی

محققان دانشگاه علم و صنعت ایران نانوکاتالیست‌هایی را سنتز کرده‌اند که می‌تواند هزینه ساخت پیل‌های سوختی


news-image
واکسن‌شناسی معکوس روشی امیدبخش برای کشف واکسن های نوترکیب

ایمن سازی جانداران قرن ها است که انجام می شود و به طور کلی به عنوان مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای کنترل بیمار ...


news-image
همکاری ایران با سازمان جهانی مالکیت فکری توسعه می‌یابد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری دیدار کردند که در این جلسه بر توسعه همکاری ...