بازی‌های ویدیویی سه بعدی موجب جلوگیری از ابتلا به زوال عقل می شود | نخبه ها
خدمات مرکز


بازی‌های ویدیویی سه بعدی موجب جلوگیری از ابتلا به زوال عقل می شود
news-image


محققان کانادایی در آخرین پژوهش خود دریافتند که انجام بازی‌های ویدیویی 3بعدی می‌تواند موجب جلوگیری از ابتلا به زوال عقل در افراد شود.
به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌تایمز، محققان دریافتند انجام بازی‌های ویدیویی 3بعدی مانند سوپر ماریو در یک دوره 2 ماهه اختلالات شناختی جزئی و به طور بالقوه دمانس را محدود می‌کند.مطالعه اخیر توسط محققان کانادایی که توسط استادان روانشناسی دانشگاه مونترال انجام شد، 33 فرد سالمند بین 55 تا 75 ساله را مورد بررسی قرار داد. سپس آنها در فاز آزمایشی به صورت تصادفی به سه گروه تقسیم شدند.

برای شش ماه، گروه اول تحت آموزش بازی‌های ویدیویی قرار گرفتند و از آنها خواسته شد 5 روز در هفته به مدت نیم ساعت به بازی Super Mario 64 بپردازند.

گروه دوم با همان زمان‌بندی گروه اول تحت آموزش دیجیتال پیانو قرار گرفتند.هیچ فعالیتی هم به گروه سوم که به عنوان گروه کنترل آزمایشی یا گروه شاهد در نظر گرفته شدند، داده نشد.

محققان اظهار داشتند که دو مطالعه مشابه در سال‌های 2014 و 2017 صورت گرفت، اما هر دو شامل جوانان در گروه شاهد بودند.پس از حل کردن معما و انجام بازی‌های فکری 3بعدی، حجم ماده خاکستری در هیپوکامپ آنها افزایش یافت.هیپوکامپ احساسات، ناوبری و حافظه بلند مدت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به همین دلیل است که آن را به عنوان یک عامل مهم در حفظ سلامت روانی می‌شناسند. حجم ماده خاکستری هیپوکامپ، اختلالات روانی پیشرفته مانند زوال عقل و آلزایمر را نشان می‌دهد.
اسبک یا هیپوکامپ (hippocampus) قسمتی از دستگاه کناره‌ای (سیستم لیمبیک) مغز است که مرکز یادگیری است.اسبک ساختمان عصبی خمیده‌ای است در مغز که در کف شاخ میانی بطن طرفی مغز قرار دارد. اسبک از سازواره‌های دستگاه کناره‌ای است که شکلی همانند اسب دریایی دارد و در اعماق لوب گیجگاهی جای گرفته است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
سلامت الکترونیک زمینه‌ساز ایجاد استارتاپ‌های میلیاردی خواهد بود

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، دامنه نفوذ کسب و کارهای فناورانه در عرصه‌های گوناگون از جمله


news-image
سال ۲۰۱۸ گیاهان و حشرات به ماه می‌روند

برای بسیاری از افراد، نخستین گام‌های انسان روی سطح کره ماه، یک پیروزی


news-image
واگنی که با سرعت ۲۸۴ مایل برساعت حرکت می کند

در سومین دور مسابقه اسپیس ایکس برای طراحی واگن های پرسرعت هایپرلوپ، گروهی از محققان واگنی ساختند که با سرعت ۲۸۴ مایل برس ...