فیلم مستند فناورانه اسرار دریاچه تخت سلیمان در عرصه رقابت‌های بین‌المللی درخشید | نخبه ها
خدمات مرکز


فیلم مستند فناورانه اسرار دریاچه تخت سلیمان در عرصه رقابت‌های بین‌المللی درخشید
news-image


به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ فیلم مستند فناورانه "اسرار دریاچه تخت سلیمان" به تهیه‌کنندگی و کارگردانی آرمین ایثاریان جایزه بهترین فیلم بخش میراث بشر و تاریخ  در جشنواره فیلم مستند Terres بارسلون از کشور اسپانیا را به دست آورد. این اولین حضور در عرصه رقابت‌های بین‌المللی این فیلم است.
آرمین ایثاریان تهیه‌کننده و کارگردان این فیلم مستند با اشاره به پیشینه این منطقه تاریخی گفت: تخت سلیمان نام محوطه تاریخی بزرگی در نزدیکی شهرستان تَکاب و روستای تخت سلیمان (درگذشته نصرت‌آباد) در استان آذربایجان غربی و ۴۵ کیلومتری شمال شرقی این شهر است، به روایتی تخت سلیمان همان " فره‌اسپه"  پایتخت ایران اشکانی بوده است.
ایثاریان بابیان اینکه، تخت سلیمان بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به شمار می‌رفت گفت: بر اساس تجربیات به‌دست‌آمده این دریاچه درواقع نوعی چشمه ی" آرتزین" است که به دلیل وسعتش از آن با عنوان دریاچه یاد می‌کنند. 


منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
پروژه ویژه جت فراصوت ناسا

یک جت ویژه که می‌تواند آینده ناسا را تغییر بدهد


news-image
گرانولابار و موسلی توت سوییت

ستاره ملیسا معتمدی عضو موسسه حامی نوابغ جوان با افتخار اختراع خود را با عنوان گرانولابار و موسلی توت سوییت به ثبت رساند.


news-image
بیش از ۲۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان توسط بانوان اداره می‌شود

مشاور امور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به نقش پررنگ زنان در تولید و تجاری سازی دانش، گفت: در حال ح ...