افزایش سواد سلامت بهترین راه مقابله با سرطان | نخبه ها
خدمات مرکز


افزایش سواد سلامت بهترین راه مقابله با سرطان
news-image


در پژوهشی که توسط محققین ایرانی انجام شده و نشریه جهاد دانشگاهی(پایش) نتایج آن را منتشر کرده، اهمیت بالای توجه به سواد سلامت برای داشتن رفتارهای تشخیصی صحیح و پیشگیری‌کننده از سرطان در زنان مورد تأکید قرار گرفته است.
سرطان دومین عامل شایع مرگ­‌ومیر در کشورهای توسعه‌یافته بعد از بیماری‌های قلبی عروقی و سومین عامل مرگ در کشورهای کمتر توسعه‌یافته است. سرطان پستان نیز، نه‌تنها شایع‌­ترین سرطان در زنان است بلکه به‌عنوان شایع‌­ترین علت مرگ‌­و­میر در زنان سنین بین 35 تا 55 ساله نیز به‌حساب می‌آید. البته در ایران سرطان دهانه رحم نیز از علل اصلی علت مرگ‌­ومیر است و به‌عنوان چهارمین سرطان زنان، از سرطان‌­های شایع محسوب می‌شود.

پیشگیری از سرطان پستان و دهانه رحم، اصولی‌­ترین و مهم‌­ترین جزء نظام «مراقبت بهداشتی اولیه» این اختلالات است. «مراقبت­‌های بهداشتی اولیه» شامل مجموعه­‌ای از فعالیت­‌هاست که یکی از مهم‌­ترین اجزای آن، آموزش سلامت است که با میزان اطلاعات در مورد سلامت، در ارتباط است.

هرچقدر میزان اطلاعات در مورد سلامت پایین­‌تر باشد، پیامد­های نامطلوب سلامت، بالاتر می­‌رود. برای مثال، کم بودن دانش در زمینه شرایط و موقعیت‌­های بهداشتی، باعث کاهش استفاده از خدمات پیشگیری­‌کننده و افزایش خطر عدم پذیرش درمان‌­های پزشکی می­‌شود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
13 شرکت فناوری که در حوزه هوشمندسازی حمل‌ونقل محصول تولید می‌کند را بشناسید

13 شرکت دانش‌بنیان برای هوشمندسازی جابجایی مسافر به میدان آمدند تا تجربه‌ای نو در این حوزه برای صنعت حمل‌ونقل کشور رقم ب ...


news-image
دستیابی به محل‌های قابل سکونت در فضا آسان می‌شود

استارشات ( ستارگان دستیابی به موفقیت )، پروژه‌ای است که محققان با استفاده از آن، به دنبال زیست و ادامه حیات


news-image
نانوسلولز ماده خام پایان‌ناپذیر صنعتی

سلولز یکی از مهم‌ترین پلیمرهای طبیعی است و به‌عنوان یک ماده خام پایان‌ناپذیر