افزایش سواد سلامت بهترین راه مقابله با سرطان | نخبه ها
خدمات مرکز


افزایش سواد سلامت بهترین راه مقابله با سرطان
news-image


در پژوهشی که توسط محققین ایرانی انجام شده و نشریه جهاد دانشگاهی(پایش) نتایج آن را منتشر کرده، اهمیت بالای توجه به سواد سلامت برای داشتن رفتارهای تشخیصی صحیح و پیشگیری‌کننده از سرطان در زنان مورد تأکید قرار گرفته است.
سرطان دومین عامل شایع مرگ­‌ومیر در کشورهای توسعه‌یافته بعد از بیماری‌های قلبی عروقی و سومین عامل مرگ در کشورهای کمتر توسعه‌یافته است. سرطان پستان نیز، نه‌تنها شایع‌­ترین سرطان در زنان است بلکه به‌عنوان شایع‌­ترین علت مرگ‌­و­میر در زنان سنین بین 35 تا 55 ساله نیز به‌حساب می‌آید. البته در ایران سرطان دهانه رحم نیز از علل اصلی علت مرگ‌­ومیر است و به‌عنوان چهارمین سرطان زنان، از سرطان‌­های شایع محسوب می‌شود.

پیشگیری از سرطان پستان و دهانه رحم، اصولی‌­ترین و مهم‌­ترین جزء نظام «مراقبت بهداشتی اولیه» این اختلالات است. «مراقبت­‌های بهداشتی اولیه» شامل مجموعه­‌ای از فعالیت­‌هاست که یکی از مهم‌­ترین اجزای آن، آموزش سلامت است که با میزان اطلاعات در مورد سلامت، در ارتباط است.

هرچقدر میزان اطلاعات در مورد سلامت پایین­‌تر باشد، پیامد­های نامطلوب سلامت، بالاتر می­‌رود. برای مثال، کم بودن دانش در زمینه شرایط و موقعیت‌­های بهداشتی، باعث کاهش استفاده از خدمات پیشگیری­‌کننده و افزایش خطر عدم پذیرش درمان‌­های پزشکی می­‌شود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
بیشترین مقالات رترکت شده مربوط به کدام دانشگاههای ایران می باشد

از شاخص تعداد مقالات رترکت شده می توان به بررسی وضعیت اخلاق پژوهشی در موسسات


news-image
بسته‌بندی‌ها با محیط‌زیست آشتی کنند

رشد روزافزون جمعیت از یک‌سو و پیشرفت علم و فناوری و توسعه شهرنشینی از سوی دیگر به افزایش رشد ضایعات منجر شده است.


news-image
انقلاب ارتباطات از چه زمانی آغاز شد؟

بشر در طول حیاتش، همواره از وسیله‌ای برای برقراری ارتباط استفاده می‌کرده است، تا بتواند پیام خود را به دیگران برساند. چن ...