تعیین آسیب‌دیدگی آثار هنری با عکس‌برداری سه بعدی | نخبه ها
خدمات مرکز


تعیین آسیب‌دیدگی آثار هنری با عکس‌برداری سه بعدی
news-image


دانشمندان به‌تازگی روشی را ابداع کرده اند که به واسطه آن با استفاده از تصویربرداری سه بعدی می‌توان میزان آسیب وارد شده به آثار هنری را ارزیابی کرده و بسیاری از آثار را از نابودی نجات داد.
 

ایجاد تعادل بین حفاظت از یک اثر هنری و بازسازی ان می‌تواند بسیار دشوار باشد. اثبات این امر نیز عدم توافقی است که برای روش های ترمیم در میان اعضای جامعه هنر وجود دارد. این امر بارها و بارها در زمینه کارهای افرادی مانند لئوناردو داوینچی و اثری مانند شام آخر، یا سقف کلیسای سیستین که توسط میکلانژ طراحی شده است، مورد مباحثه قرار گرفته است.

با این وجود در دنیای مدرن ما همیشه می‌توان برای یافتن راه حل به سراغ فناوری رفت و این بار هم هنرمندان دست به دامن دنیای فناوری شده اند. به این ترتیب دانشمندان روشی را ابداع کرده اند که می‌توان به کمک آن درک کرد که بازسازی یک اثر و تعمیر آن می‌تواند تا چه اندازه بر روی آن آسیب‌رسان باشد.

این روش شامل استفاده از تصویربرداری سه بعدی برای درک دقیق عمق و تمامی ابعاد اثر است. به کمک این روش می‌توان کوچکترین تغییر ایجاد شده در اثر را شناسایی کرده و درک کرد که این تغییر، آسیب بوده است یا خیر. این روش به‌تازگی و به واسطه یافته شدن آسیب‌هایی عجیب بر روی تعدادی از نقاشی‌های با ارزش به ذهن دانشمندان خطور کرده است.

این روش می‌تواند ایجاد اثرات شیمایی بر روی آثار هنری را تحلیل کرده و به کمک آن نقاشی‌های جورجیا اوکیفی (Georgia O'Keeffe) که آسیب‌های یاد شده در آن‌ها مشاهده‌شده بود، تحلیل‌شده‌اند. شایان ذکر است که این روش ممکن است بتواند در آینده به نگهداری بهتر از آثار هنری و حتی روش های مناسب‌تر برای ترمیم آن‌ها منتهی شود.

منبع خبر:سیناپرس
 

خبر های دیگر
news-image
تجهیز بیمارستان‌ها به دستگاه ثبت فعالیت‌های "الکتریکی مغز"

بیمارستان تخصصی روانپزشکی " روزبه " تهران با هدف ترویج علوم شناختی، تامین تجهیزات و زیرساخت های مورد نیاز حوزه علوم شناخ ...


news-image
همایش مدیریت استعدادها در هزاره سوم

تاریخ برگزاری همایش : 1396/10/27 مهلت ارسال مقالات : 1396/10/17


news-image
رتبه اول جهان در تولید ماهی قزل‌آلا مربوط به ایران است

در سال‌های اخیر در حوزه پرورش ماهیان دریایی و پرورش در قفس؛ عملکرد مناسبی در کشور صورت گرفته، به‌نحوی‌که برخی از شرکت‌ ...