اقدامات کشور در زمینه بازگشت نخبگان نتیجه بخش بوده است | نخبه ها
خدمات مرکز


اقدامات کشور در زمینه بازگشت نخبگان نتیجه بخش بوده است
news-image


سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نشست تخصصی «آسیب‌شناسی مهاجرت و بازگشت ایرانیان مستعد و تحصیل‌کرده» که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: با نگاهی  به آمارهای موثق بین‌المللی، ایران از منظر کلی جزو کشورهای مهاجر فرست محسوب نمی‌شود.

وی با اشاره به روند مثبت جذب و ماندگاری دانشجویان در سال‌های اخیر گفت: برای مثال ابتدای انقلاب 170 هزار دانشجو داخل ایران و 100 هزار دانشجو ایرانی در خارج از کشور تحصیل می‌کردند. از 100 هزار نفر 57 هزار دانشجو در آمریکا بودند. در آن زمان ما بزرگ‌ترین کلونی دانشجو خارجی در آمریکا بودیم. مقامی که امروز چین با بیش از 350 هزار دانشجو دارد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که این که تعداد دانشجویان ایرانی که خارج از کشور تحصیل می‌کنند در این سال‌ها از 100 هزار نفر به 90 هزار نفر رسیده و افت داشته است، گفت: محصلین دانشگاهی داخل کشور با رقم 4 میلیون و 800هزار نفر نزدیک به 26 برابر شده است. تعداد دانشجویان ایرانی محصل در آمریکا از 57 هزار نفر به 12 هزار نفر رسیده است.

منبع خبر: بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
نخستین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی پرواز برگزار می‌شود

نخستین «نمایشگاه بین‌المللی تخصصی پرواز؛ پایگاه های پروازی و هوانوردی تفریحی» 12 تا 14 تیرماه 97 تهران در محل مرکز نمایش ...


news-image
تولید 13 فناوری جدید در حوزه داروی کشور

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از تولید 13 فناوری جدید در حوزه دارویی کشور خبر داد.


news-image
جهاد دانشگاهی به موضوع سدسازی ها ورود پیدا کند

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان گفت: جهاد دانشگاهی به موضوع بحران آب ورود پیدا کند.