چهل پروژه در حوزه تصویربرداری پیش‌بالینی انجام شد | نخبه ها
خدمات مرکز


چهل پروژه در حوزه تصویربرداری پیش‌بالینی انجام شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدرضا آی رییس آزمایشگاه پیش بالینی در نخستین سمپوزیوم کاربرد تصویربرداری در تحقیقات پیش بالینی گفت: پیش از راه اندازی این آزمایشگاه محققان کشورمان برای انجام تحقیقات روی حیوانات از دستگاه های انسانی استفاده می کردند که این روند چالش هایی را پیش روی آنها قرار می داد. نخست دقت پایین دستگاه ها در مورد استفاده برای حیوانات بود. همچنین محققان برای انجام آزمایش نیاز داشتند موش را به بیمارستان ببرند که این مسئله خود دردسرهایی را داشت و مورد دیگر زمان انجام تحقیقات است که محدود بود.
آی در ادامه عنوان کرد: بنابراین نبود امکانات باعث می شد بسیاری از محققان از عملی کردن ایده و پروژه ای که داشتند منصرف شوند و کشور را از ارزش افزوده بالایی محروم کنند. به عنوان نمونه تحقیقات بر روی یک دارو از مرحله دیزاین مولکولی تا فاز حیوانی در صورت رسیدن به نتیجه دارای ارزش افزوده بالایی است. بنابراین ایده راه اندازی این آزمایشگاه شکل گرفت.
رییس آزمایشگاه پیش بالینی همچنین بیان کرد: مکان را دانشگاه علوم پزشکی تهران در اختیارمان قرار داد، اما تامین تجهیزات با فناوری بالا چالشی بود که پیش روی ما قرار داشت که خوشبختانه با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این تجهیزات فراهم شد که تمام دستگاه های این آزمایشگاه ساخت داخل است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
دستگاه بسته بندی و تولید قطعات ساخته شد

پژوهشگران دانشگاه منچستر با همکاری یک شرکت نروژی برای اولین بار یک دستگاه بسته بندی و تولید قطعات ساخته اند که از آن می ...


news-image
تولید مسکن گیاهی بدون عوارض گوارشی و پوکی استخوان

محققان یک شرکت دانش‌بنیان حوزه سلامت موفق به تولید مسکن گیاهی برای دردهای ناشی از ترک اعتیاد شدند که برخلاف سایر داروهای ...


news-image
ناباروری در مردان چاق بیشتر است

چاقی یکی از مهم‌ترین معضلات امروز در کل دنیا است. در پژوهشی که نشریه International Journal of Fertility & Sterility