فرصت‌های ملی در حوزه دریا | نخبه ها
خدمات مرکز


فرصت‌های ملی در حوزه دریا
news-image


به همین منظور، به‌کارگیری فناوری‌های مختلف به روشی که تولید ارزش‌ها به لحاظ کیفی و کمی در سطح ملی افزایش یابد، یکی از اهداف اصلی در مدیریت راهبردی فناوری در سطح یک سازمان است،  بدیهی است که توسعه فناوری‌های دریایی با توجه به مزایا و فرصت‌های آن، می‌تواند به‌عنوان ابزار ارزشمند جهت تحقق اهداف نقشه راه فناوری دریا در اختیار مدیران و تصمیم گیران قرار گیرد.
در این میان منافع اقتصادی، اجتماعی که اولویت رشد و توسعه ملی کشور محسوب می‌شود و به دنبال شناسایی فناوری‌های نوین در عرصه شناسایی منابع و ظرفیت شیمی تولید، بهره‌برداری پایدار از ذخایر مبتنی بر حفظ محیط‌زیست در تمام حوزه‌های فعالیت دریایی اعم از صنعت و معدن، بازرگانی و تجارت، شیلات و محیط‌زیست و ... به انجام خواهد رسید.
بهره‌برداری از منابع و ذخایر، با به‌کارگیری تجهیزات و روش مدرن مبتنی از حفاظت از محیط‌زیست دریایی به‌کارگیری مدل‌های پیش‌بینی تغییرات و نوسانات محیطی در دو گروه منابع زیستی و غیر زیستی جهت برنامه‌ریزی و مدیریت پایدار در مواجهه با پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم و سایر مخاطرات طبیعی و یا انسانی را  است، همچنین استفاده از روش‌های نوین آبزی‌پروری در دریا (نظیر قفس) و یا بهره‌برداری از ذخایر کمتر شناخته‌شده و یا بهره‌برداری نشده آبزیان با به‌کارگیری فناوری‌های نوین در جهت اقتصاد مقاومتی و توسعه تولید و بهره‌برداری و ارزش‌افزوده اقتصاد شیلاتی عمده فناوری دریایی مرتبط با شیلات و آبزیان است.

منبع خبر:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
جهاد دانشگاهی به موضوع سدسازی ها ورود پیدا کند

رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان گفت: جهاد دانشگاهی به موضوع بحران آب ورود پیدا کند.


news-image
اقتصاد دنیا بر پایۀ تفکر دانش‌بنیان استوار و پویا است

استاندار فارس گفت: سه رکن دانشگاه؛ به عنوان جایگاه زایش علم، بنیاد ملی نخبگان؛ به عنوان جایگاه حفاظت و نگهداری از نخبگان ...


news-image
ثبت محصولات جشنواره ملی پرواز آزاد ایران در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

طرح محصولات جشنواره ملی پرواز آزاد ایران(جمپا) در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ثبت رسید.