فرصت‌های ملی در حوزه دریا | نخبه ها
خدمات مرکز


فرصت‌های ملی در حوزه دریا
news-image


به همین منظور، به‌کارگیری فناوری‌های مختلف به روشی که تولید ارزش‌ها به لحاظ کیفی و کمی در سطح ملی افزایش یابد، یکی از اهداف اصلی در مدیریت راهبردی فناوری در سطح یک سازمان است،  بدیهی است که توسعه فناوری‌های دریایی با توجه به مزایا و فرصت‌های آن، می‌تواند به‌عنوان ابزار ارزشمند جهت تحقق اهداف نقشه راه فناوری دریا در اختیار مدیران و تصمیم گیران قرار گیرد.
در این میان منافع اقتصادی، اجتماعی که اولویت رشد و توسعه ملی کشور محسوب می‌شود و به دنبال شناسایی فناوری‌های نوین در عرصه شناسایی منابع و ظرفیت شیمی تولید، بهره‌برداری پایدار از ذخایر مبتنی بر حفظ محیط‌زیست در تمام حوزه‌های فعالیت دریایی اعم از صنعت و معدن، بازرگانی و تجارت، شیلات و محیط‌زیست و ... به انجام خواهد رسید.
بهره‌برداری از منابع و ذخایر، با به‌کارگیری تجهیزات و روش مدرن مبتنی از حفاظت از محیط‌زیست دریایی به‌کارگیری مدل‌های پیش‌بینی تغییرات و نوسانات محیطی در دو گروه منابع زیستی و غیر زیستی جهت برنامه‌ریزی و مدیریت پایدار در مواجهه با پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم و سایر مخاطرات طبیعی و یا انسانی را  است، همچنین استفاده از روش‌های نوین آبزی‌پروری در دریا (نظیر قفس) و یا بهره‌برداری از ذخایر کمتر شناخته‌شده و یا بهره‌برداری نشده آبزیان با به‌کارگیری فناوری‌های نوین در جهت اقتصاد مقاومتی و توسعه تولید و بهره‌برداری و ارزش‌افزوده اقتصاد شیلاتی عمده فناوری دریایی مرتبط با شیلات و آبزیان است.

منبع خبر:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
نوین کفش چند کاره پارسیان  New Multipurpose Persian Shoes

غلامرضا عباسی عضو موسسه حامی نوابغ جوان (حامی نخبگان) برای اولین بار موفق به ابداع نوین کفش چندکاره پارسیان (New Multipu ...


news-image
نوعی از مشتقات ویتامین آ سلول‌های بنیادی سرطانی کبد را از بین می‌برد

Acyclic retinoid، یک ترکیب مصنوعی مشتق شده از ویتامین A است که برای جلوگیری از عود کارسینوم هپاتوسلولار (HCC) که شایعتری ...


news-image
طیف‌سنجی فلورسانس چیست؟

یکی از روش‌های تحریک رنگینه در طیف‌سنجی فلورسانس استفاده از لیزر است که آن را طیف‌سنجی فلورسانس لیزر " ilf" می‌نامند.