حقایق جالب درباره سفر به فضا که نمی‌دانستید | نخبه ها
خدمات مرکز


حقایق جالب درباره سفر به فضا که نمی‌دانستید
news-image


سفر به فضا جذاب به نظر می‌رسد. بسیاری از ما زمانی آرزو داشته ایم فضانورد شویم یا شاید اولین کسی باشیم که به مریخ سفر می‌کند. چه کسی نمی‌خواسته ستاره‌ها را لمس کند؟
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سفر به فضا جذاب به نظر می‌رسد. بسیاری از ما زمانی آرزو داشته ایم فضانورد شویم یا شاید اولین کسی باشیم که به مریخ سفر می‌کند. 
چه کسی نمی‌خواسته ستاره‌ها را لمس کند؟ اما اگر هنوز چنین آرزویی در سر دارید، حقایقی وجود دارد که باعث می‌شود بیشتر در این باره فکر کنید. از عواقب ناگواری که سفر به یک محیط کاملا غیرانسانی دارد گرفته تا ناتوانی محصولات زمینی برای سازگاری با فضا، سفرهای فضایی ویژگی‌های بسیاری دارند که ممکن است آن‌ها را پیش بینی نکرده باشید. 

ناسا نمی‌داند با فضانوردانی که در فضا می‌میرند چه کار کند
ناسا برنامه مشخصی ندارد که با اجساد فضانوردانی که در فضا می‌میرند چه کند. در واقع ناسا حتی انتظار ندارد که فضانوردان در فضا بمیرند بنابراین به فضانوردان آموزش نمی‌دهد که هنگام مرگ همکارشان چه کار کنند. اما اگر فضانوردی در فضا بمیرد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ درواقع احتمال این اتفاق حتی از برنامه‌های بلندمدت ناسا مثل سفر به مریخ هم بیشتر است.
یک گزینه این است که جسد در فضا ر‌ها شود. اما در واقعیت این گزینه ممکن نیست، زیرا سازمان ملل متحد ریختن آشغال در فضا را ممنوع کرده که شامل اجساد هم می‌شود. زیرا نگرانند آن‌ها با سایر فضاپیما‌ها برخورد کنند یا سیارات دیگر را آلوده کنند. گزینه دیگر نگه داشتن جسد داخل فضاپیما و دفن آن به محض بازگشت به زمین است. اما روی این گزینه هم نمی‌توان حساب کرد، چون نمی‌توان زندگی سایر فضانوردان را در معرض خطر قرار داد. آخرین گزینه، اگر انسان بتواند در مریخ ساکن شود استفاده از جسد به عنوان کود است. با این حال، هنوز در اینکه انسان می‌تواند کود خوبی باشد شک و تردید وجود دارد.

در حال حاضر ناسا با یک شرکت دفن کار می‌کند تا بتواند جسد را در یک کیسه خواب محفوظ از هوا مهر و موم کند و به بیرون فضاپیما متصل کند، جایی که در معرض هوای بسیار سرد فضا قرار می‌گیرد. جسد منجمد می‌شود، تکان می‌خورد و در نهایت حین حرکت فضاپیما به صورت ذرات بسیار ریزی در می آید. وقتی فضاپیما به زمین برگردد، تنها چیزی که از فضانورد مرده باقی مانده ذرات بسیار ریز شبیه گردو خاک خواهد بود.
 
فضانوردان ادرار بازیافت شده خود را می‌نوشند
دسترسی به آب تازه در فضا مشکل است. فضانوردان آمریکایی در ایستگاه فضایی بین المللی بیشتر آب خود را از طریق بازیافت و بازیابی با استفاده از سیستم بازیابی آبی تهیه می‌کنند که ناسا در سال ۲۰۰۹ معرفی کرده است. همان طور که از نامش پیداست، این سیستم به فضانوردان اجازه می‌دهد بیشتر آبی که بدن از طریق عرق و ادرار یا در حال مسواک زدن یا درست کردن قهوه از دست می‌دهند را دوباره استفاده کنند. فضانوردان آمریکایی نه تن‌ها ادرار خود بلکه ادرار فضانوردان روسی را نیز بازیافت می‌کنند، زیرا آن‌ها از این کار اجتناب می‌کنند. به گفته مدیر سیستم زیرساخت ناسا، آب بازیافتی همان مزه آب بطری را می‌دهد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تشخیص بیماری مالاریا از طریق بزاق دهان

علیرغم پیشرفت هایی که در زمینه درمان بیماری مالاریا در چند دهه اخیر رخ داده، این بیماری هنوز سالانه نیم میلیون نفر را به ...


news-image
اپلیکیشن راهنما تل در حوزه گردشگری رونمایی شد

اپلیکیشن «راهنماتل» به عنوان یکی از دستاوردهای مهم پژوهشی و دانش بنیان


news-image
تمام گیاهان خواص دارویی ندارند

مدیر مرکز گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی یزد با اشاره به این‌که تمام گیاهان خواص دارویی ندارند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ب ...