آیا ترس برای انسان مفید است؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


آیا ترس برای انسان مفید است؟
news-image


انسان و ترس همواره دست‌به‌گریبان بوده‌اند و نمی‌توان کسی را یافت که از هیچ‌چیز نترسد. بااین‌وجود ترس به چه دلیل در وجود ما شکل می‌گیرد؟ ترس در حقیقت واکنش طبیعی بدن در مقابله با شرایط خطرساز است. مغز انسان در کسری از ثانیه نشانه‌های خطر را شناسایی کرده و سیگنال‌های مربوط را برای حفاظت از ما به تمام بدن ارسال می‌کند.

این امر در طی چندین قرن موجب بقای انسان شده است ولی در بسیاری از موارد نیز این سیگنال‌ها فریبنده بوده و موجب شده‌اند که بدن انسان‌ها سیگنال ترس را به‌اشتباه برای موارد غیر ترس‌آور دریافت کند. این دسته از ترس‌ها که برخی از اوقات فوبیا می‌شوند، می‌توانند برای بشر خطرناک باشند.

برای مثال بسیاری از انسان‌ها ترس از عنکبوت دارند و این ترس به این معنی است که آن‌ها در ضمیر ناخودآگاه خود عنکبوت‌ها را به‌مراتب بزرگ‌تر از چیزی که هستند می‌بینند. این ترس تنها در این زمینه نیست و در موارد دیگر نیز این اغراق مغزی به چشم می‌خورد. برای مثال بسیاری از افراد در مقابل دیدن حفره‌های کنار هم مانند کندوی عسل و یا حباب‌های شکل‌گرفته روی قهوه، وحشت‌زده می‌شوند. این امر موجب می‌شود که بدن آن‌ها هشدار ترسی را دریافت کند که واقعی نیست.

منبع خبر: سیناپرس





خبر های دیگر
news-image
تفاهمنامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری و سازمان منطقه آزاد انزلی امضاء شد

تفاهم نامه همکاری مشترک میان ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و سازمان منطقه آزاد انزلی با هدف ایجاد و راه‌انداز ...


news-image
کسب رتبه پنجم ایران در بخش فناوری‌های ماهواره

رییس مرکز ملی فضایی معاونت علمی از کسب رتبه پنجم ایران در منطقه در بخش فناوری‌های ماهواره خبر داد.


news-image
فضانوردان در معرض تب فضایی

پژوهشگران آلمانی در تحقیقات خود دریافته اند، فضانوردان زمانی که در معرض شرایط بی وزنی قرار می گیرند