فعالیت بيش از ده درصد شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه ساخت پیشرفته | نخبه ها
خدمات مرکز


فعالیت بيش از ده درصد شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه ساخت پیشرفته
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمود مهرداد شکریه دبیر ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی درباره بومی سازی فناوری ها در حوزه مواد و ساخت پیشرفته اظهار کرد: روش های مختلفی برای بدست آوردن یک فناوری وجود دارد كه تنوعي از اين روش‌ها براي توسعه فناوري‌هاي توليد مواد پيشرفته بايد به‌كار گرفته شود. قطعاً يك منبع اصلي براي تأمين فناوري‌هاي مورد نياز تجاري‌سازي نتايج يافته‌هاي تحقيقاتي محققان داخلي است كه از يك هسته علمي در دانشگاه‌ها يا پژوهشگاه‌هاي داخلي آغاز شده‌اند و برخي‌شان حتي منجر به شكل‌گيري شركت‌هاي دانش‌بنيان و فناوري‌محور شده است.

شکریه ادامه داد: تجارب خوب و نمونه‌هاي موفق در اين زمينه كم نيست ولي طبعاً مسير پرچالشي است و نياز به حمايت و صبر دارد. مدل‌هاي موفق در اين زمينه آن‌هايي هستند كه توانستند در قالب يك شركت خصوصي ايده‌شان را روانه بازار كنند. البته مسائل ناشي از فضاي كسب و كار فشارهاي زيادي را متوجه اين شركت‌ها کرده است.

وی همچنین عنوان کرد: براي برخي از فناوري‌ها هم ممكن است نياز به انتقال فناوري بين‌المللي داشته باشيم كه به هیچ عنوان عيب محسوب نمي‌شود. اين مسير اگر درست و هوشمندانه طي شود محاسن زيادي به همراه دارد. به هر حال دانش‌ و فناوري‌هاي امروزي بسيار پيچيده، پيشرفته، زمان‌بر و هزينه‌بر است بنابراین طبيعي است كه اگر دسترسي براي كسب فناوري از مسير كوتاه‌تر امكان‌پذير باشد عقل حكم مي‌كند آن مسير را در پيش بگيريم. البته در اين‌جا هم برخورداري از متخصصان داخلي ضريب موفقيت انتقال فناوري را افزايش مي‌دهد چرا كه ظرفيت پذيرنده فناوري در انتقال فناوري خيلي مهم است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
سیستم رادار گریز کننده اجسام پرنده

بهنام حاتمی عضو موسسه حامی نوابغ جوان با موفقیت اختراع خود با عنوان سیستم رادار گریز کننده اجسام پرنده به ثبت رساند.


news-image
پیش‌نویس سند توسعه اقتصاد حوزه فضایی تدوین شد

سازمان فضایی ایران، پیش نویس «سند توسعه اقتصاد حوزه فضایی کشور» را تدوین کرد.


news-image
تقدیر سورنا ستاری از همکاری صداوسیما درراه گسترش اقتصاد دانش‌بنیان

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از رییس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران برای همکاری‌هایی که در راه گسترش اقتصاد دان ...