فعالیت بيش از ده درصد شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه ساخت پیشرفته | نخبه ها
خدمات مرکز


فعالیت بيش از ده درصد شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه ساخت پیشرفته
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمود مهرداد شکریه دبیر ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی درباره بومی سازی فناوری ها در حوزه مواد و ساخت پیشرفته اظهار کرد: روش های مختلفی برای بدست آوردن یک فناوری وجود دارد كه تنوعي از اين روش‌ها براي توسعه فناوري‌هاي توليد مواد پيشرفته بايد به‌كار گرفته شود. قطعاً يك منبع اصلي براي تأمين فناوري‌هاي مورد نياز تجاري‌سازي نتايج يافته‌هاي تحقيقاتي محققان داخلي است كه از يك هسته علمي در دانشگاه‌ها يا پژوهشگاه‌هاي داخلي آغاز شده‌اند و برخي‌شان حتي منجر به شكل‌گيري شركت‌هاي دانش‌بنيان و فناوري‌محور شده است.

شکریه ادامه داد: تجارب خوب و نمونه‌هاي موفق در اين زمينه كم نيست ولي طبعاً مسير پرچالشي است و نياز به حمايت و صبر دارد. مدل‌هاي موفق در اين زمينه آن‌هايي هستند كه توانستند در قالب يك شركت خصوصي ايده‌شان را روانه بازار كنند. البته مسائل ناشي از فضاي كسب و كار فشارهاي زيادي را متوجه اين شركت‌ها کرده است.

وی همچنین عنوان کرد: براي برخي از فناوري‌ها هم ممكن است نياز به انتقال فناوري بين‌المللي داشته باشيم كه به هیچ عنوان عيب محسوب نمي‌شود. اين مسير اگر درست و هوشمندانه طي شود محاسن زيادي به همراه دارد. به هر حال دانش‌ و فناوري‌هاي امروزي بسيار پيچيده، پيشرفته، زمان‌بر و هزينه‌بر است بنابراین طبيعي است كه اگر دسترسي براي كسب فناوري از مسير كوتاه‌تر امكان‌پذير باشد عقل حكم مي‌كند آن مسير را در پيش بگيريم. البته در اين‌جا هم برخورداري از متخصصان داخلي ضريب موفقيت انتقال فناوري را افزايش مي‌دهد چرا كه ظرفيت پذيرنده فناوري در انتقال فناوري خيلي مهم است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
کارگروه‌های تخصصی می‌توانند نظام‌ تصمیم‌سازی را تقویت کنند

شریعتی گفت: وجود کارگروه‌های تخصصی سبب می‌شود نظام تصمیم‌سازی متناسب با توان و ظرفیت موجود شکل بگیرد و تصمیمات اثرگذارتر ...


news-image
این چرخ زنده است

شرکت گودیر به‌تازگی از یک چرخ جدید رونمایی کرده است که در حقیقت یک سیستم زیستی با قابلیت‌های ارتباط


news-image
حمایت از 62 طرح پژوهشی محققان کشور تصویب شد

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی با حمایت از 62 طرح پژوهشی محققان سرتا سر کشور موافقت کرد.