موفقیت یک استارتاپ در توسعه کامپیوتر کوانتومی | نخبه ها
خدمات مرکز


موفقیت یک استارتاپ در توسعه کامپیوتر کوانتومی
news-image


شرکت ریجیتی کامپیوتینگ (Rigetti Computing) که یک استارتاپ فعال در حوزه محاسبات کوانتومی است اخیرا موفق ارائه دستاوردی در حوزه کامپیوتر کوانتومی شده است. این یافته می‌تواند برای بهبود عملکرد یادگیری ماشینی مورد استفاده قرار گیرد.
به گزارش مرکز ارتباطات واطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک استارتاپ در کالیفرنیا اقدام به استفاده از کامپیوترکوانتومی برای بهبود عملکرد یادگیری ماشینی کرده‌اند. این دستاورد موجب شده تا امیدواری‌ زیادی برای بهبود صنعت هوش مصنوعی ایجاد شود.
شرکت ریجیتی کامپیوتینگ تراشه‌ای کوانتومی ساخته که قادر است الگوریتم‌ خوشه‌ای را اجرا کند. الگوریتم خوشه‌ای به روش ماشین یادگیری موسوم است که از آن برای ساماندهی اطلاعات شبیه هم استفاده می‌شود. ریجیتی روی ساخت کامپیوتر کوانتومی نیز کار می‌کند کامپیوتری که این شرکت در حال توسعه آن است 19 بیت کوانتومی داشته و از طریق پلتفورم محاسبات ابری موسوم به فارست در دسترس قرار دارد.
البته نتایج این پروژه معنای امادگی کامل کامپیوتر کوانتومی برای ایجاد انقلاب در هوش مصنوعی نیست چرا که این الگوریتم‌ها هنوز برای استفاده عملی مناسب نیستند و دقیقا مشخص نیست که چگونه می‌توان می‌توان از آن برای توسعه یادگیری ماشینی استفاده کرد.
ویل زنگ از شرکت ریجیتی معتقد است که این یافته آنها می‌تواند گامی کلیدی برای ساخت ماشین‌ کوانتومی باشد. زنگ می‌گوید: « این دستاورد یک مسیر تازه به سوی استفاده عملی از کامپیوتر کوانتومی است. خوشه‌بندی یک مشکل ریاضی بنیادی و اساسی است. هیچ کس تا کنون راهکاری برای آن ارائه نکرده است.»
در حال حاضر تلاش‌های زیادی برای توسعه کامپیوتر کوانتومی انجام شده است و شرکت‌های بزرگی نظیر گوگل، اینتل، ماکروسافت و IBM استارتاپ‌هایی را برای وارد شدن به این رقابت ایجاد کرده‌اند. ریجیتی نیز یکی از همین استارت‌آپ‌ها است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
توسعه بالگردهای پیستونی در کشور میسر می‌شود

دبیر ستاد توسعه صنایع دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی گفت


news-image
نخستین تاسواره مجهز به رادار به فضا پرتاب می شود

ناسا، روز دوشنبه 21 مه 2018، نخستین تاسواره مجهز به رادار خود را به همراه دو تاسواره دیگر، به ایستگاه فضایی بین‌المللی پ ...


news-image
حمایت از برنامه‌های توسعه فناوری حوزه آب

در چهارمین جلسه کارگروه آب ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی در سال جاری مقرر شد تا به استنا ...