هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آغاز بکار کرد | نخبه ها
خدمات مرکز


هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت آغاز بکار کرد
news-image


در ابتدای مراسم دکتر هادی اکبر زاده، دبیر کنفرانس  الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: ازآنجاکه هدف نهایی این سلسله کنفرانس‌ها دستیابی به الگوی بومی پیشرفت کشور است، اجازه می‌خواهم سخن خود را با این پرسش آغاز کنم که مفهوم الگو و جوهره اصلی آن چیست؟ آیا الگو صرفاً یک کلان نظریه است یا یک گفتمان فراگیر اجتماعی و یا یک سند سیاست‌گذاری راهبردی؟ پاسخ مثبت به هریک از این سؤالات روش‌شناسی طراحی الگو، افق زمانی دسترسی به آن و بالاخره سطح توقع ما از محصول نهایی را مشخص خواهد کرد.

وی بابیان این موضوع که مروری بر محتوای مقالات ارائه‌شده در شش کنفرانس ادوار گذشته گواه آن است که مؤلفین مقالات به فراخور علایق پژوهشی و مطالعاتی خود غالباً با تکیه‌بر یکی از این رویکردها نقطه نظرات علمی خود را تدوین کرده‌اند؛ افزود: بعضی از پژوهشگران بر بعد نظری الگو تکیه‌دارند و تلاش در جهت سوق دادن مباحث به حوزه‌های کاربردی، و تدوین سندی تحت عنوان الگو دریک بازه زمانی محدود و معین قبل از دسترسی به یک نظریه جامع پیشرفت را اقدامی زودرس و حتی شتاب‌زده تلقی می‌کنند. از سوی دیگر جمعی دیگر از متفکران بر ماهیت گفتمانی الگو تأکیددارند و ترویج و تعمیق فرهنگ و روحیه تحول‌خواهی در ضمیر جامعه را جوهره محوری الگو می‌دانند. وجه مشترک این دو دیدگاه، علیرغم تفاوت‌های اساسی، تعویق امر تدوین سند الگو به آینده نامعلوم است.

منبع خبر: سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
رسانه ها نقش مهمی درترویج علم دارند

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با اشاره به تغییر مفهوم ترویج علم در چهار دهه اخیر در جهان گفت: نهادهای غیردو ...


news-image
برگزاری نشست توجیهی طرح مراکز پیشگام زیست‌فناوری دانش‌آموزی

نشست توجیهی طرح مراکز پیشگام زیست فناوری دانش آموزی و همایش ترویجی زیست فناوری استان مازندران با حضور


news-image
طراحی لباس شاد برای فضانوردان

محققان لباسی به نام لباس شادی برای فضانوردان طراحی کرده اند که وضعیت روحی