شهر سلول کجاست؟ | نخبه ها
خدمات مرکز


شهر سلول کجاست؟
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از نیازهای اساسی فناوری و تجاری‌سازی در کشور، کمک به دانشگاهیان و شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت توسعه فناوری، تجاری سازی و ورود به بازار بوده و هست. پس ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی در راه کمک به ایجاد شتاب‌دهنده محصولات سلولی و پزشکی بازساختی در تشکیلات بسیار بزرگی به نام شهر سلول قدم گذاشت.

با توجه به جایگاه بالای علوم و فناوری سلول‌های بنیادی به عنوان یک فناوری برتر در دنیا، اهمیت اقتصادی، تأثیرگذاری در حوزه سلامت و رفاه اجتماعی و با توجه به اینکه این علم، جزء اولویت‌های «الف» در علوم‌پایه و کاربردی در نقشه جامع علمی کشور است، پروژه احداث مجموعه بلند پروازانه‌ای چون «شهرسلول» در دستور کار ستاد قرار گرفت.

برای ایجاد شهر سلول، با کمک ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی دو تفاهم‌نامه به امضاء رسید که تفاهم‌نامه اول بین معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و تفاهم‌نامه دوم بین دانشگاه خوارزمی و رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات زیست‌فناوری ایران امضاء شد.

تفاهم‌نامه اول با عنوان همکاری در جهت تأسیس شهر سلولی امضا شد که این شهر مشتمل بر پارک علم و فناوری تخصصی حوزه سلول‌های بنیادی، مرکز درمانی تخصصی سلول‌درمانی، موزه سلول، شتاب دهنده تخصصی مهندسی بافت و مرکز حمایتی آموزشی و توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان است.

تأسیس این شهر سلولی ۶۰ هکتاری در پردیس دانشگاه خوارزمی البرز در سه فاز انجام می‌شود، که فاز اول این شهر تا پایان سال 96 عملیاتی می‌شود و فازهای دوم و سوم آن نیز تا پنج سال آینده راه‌اندازی خواهد شد.

این مرکز با هدف متمرکز شدن شتاب دهنده ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تأسیس خواهد شد و کلیه اجزای این شهر در سطوح مدیریتی، علمی و فناوری در راستای تحقق اهداف و چشم‌اندازهای تعیین شده برای آن، قدم برخواهند داشت. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
نحوه عملکرد سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های مفصلی مطالعه می‌شود

سلول درمانی پتانسیل زیادی برای درمان آسیب‌های غضروفی دارد


news-image
چگونه كوليک يا دل درد نوزاد را برطرف کنیم

کولیک یا دل درد بیماری شایع در نوزادان است که اغلب با گریه طولانی مدت


news-image
بازدید از دستاوردهای فناورانه دانشگاه شهید بهشتی

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از توانمندی‌ها و دستاوردهای محققان، فناوران و فعالان استارتاپی دانشگاه شهید بهشتی بازدید ...