تهیه اطلس ژنوم انسان با استفاده از سلول‌های بنیادی | نخبه ها
خدمات مرکز


تهیه اطلس ژنوم انسان با استفاده از سلول‌های بنیادی
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اطلس ژنوم انسان نقش ژن‌ها در سلامت و انواع بیماری‌ها را آشکار می‌کندسلول‌های بنیادی جنینی منبع منحصربه‌فردی هستند؛ چراکه توانایی تبدیل به انواع سلول‌های بالغ را دارند.
طبیعت متنوع سلول‌ها این سلول‌ها آن‌ها را درزمینه داروهای احیاکننده، مدل‌سازی بیماری‌ها و کشف داروهای جدید قابل‌استفاده کرده است.
به‌موازات کشف سلول‌های بنیادی جنینی، توالی‌یابی ژنوم انسان و شناسایی مجموعه ژن‌ها که مسئول هویت ژنتیکی هستند، علم زیست‌شناسی را چند گام به جلو برده است. از طرفی این دستاورد به چالش جدیدی در درک عملکرد ژن‌های ژنوم انسان بدل شده است.
محققان به‌تازگی به ابزار جدیدی برای ترمیم عملکرد تمام ژن‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی دست یافتند. در این دستاورد جدید تمام ژن‌های موجود در ژنوم انسان با بیش از 180 هزار جهش متمایز بررسی‌شده است.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
فیلترهای رنگی چیست؟

فیلترهای رنگی صفحاتی از جنس شیشه، پلاستیک یا ژلاتین هستند که باعث تغییراتی در کیفیت یا کمیت نور در اجسام می‌شوند، همچنین ...


news-image
حمایت‌های جدید از 3 حوزه پژوهش و فناوری در راه است

کارگروه‌های جدیدی توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی راه اندازی شده است تا به زودی شاهد ارتقای حمایت‌ها ...


news-image
مسیری پرکاربرد همراه با اقتصادی پر پول

لیزر و فوتونیک به‌عنوان یک فناوری نوظهور، توسعه و رشد شگفت‌انگیزی در سال‌های