ایران جزء بیست و پنج کشور نخست در حوزه ایمپلنت مغزی | نخبه ها
خدمات مرکز


ایران جزء بیست و پنج کشور نخست در حوزه ایمپلنت مغزی
news-image


مدیر کارگروه ایمپلنت‌های مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی گفت: با حمایت‌های این ستاد ایران درجایگاه 25 کشور برتر و فعال در حوزه ایمپلنت‌های مغزی قرار دارد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسین مقامی مدیر کارگروه ایمپلنت‌های مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی اظهار کرد: سیستم های ایمپلنت مغزی با کاربرد های متفاوت در حوزه های پزشکی، توانبخشی، بازتوانی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد، به طوری که در حوزه پزشکی می توان از این سیستم و با تحریک عمقی مغز، بیماری پارکینسون را درمان کرد.

وی با اشاره به اینکه سیستم ایمپلنت مغزی در ردیف یکی از حوزه ها برتر دانش جای دارد، گفت: ایران در حال حاضر شش دهم درصد از تولید علم این حوزه در یک دهه اخیر در سطح جهان را به خود اختصاص داده است و براساس آمارهای جهانی، کشورمان جزء 25 کشور اول و فعال در حوزه ایمپلنت های مغزی است.

مقامی همچنین بیان کرد: سیستم های ایمپلنت مغزی که از بخش های مختلفی تشکیل شده، وظیفه ثبت سیگنال های عصبی و یا تحریک سلول های عصبی را بر عهده دارد و در تماس با سطح مغز و با دریافت سیگنال های دریافتی و ارسال آن به محیط خارج از مغز، امکان پردازش سیگنال های دریافتی و استخراج اطلاعات مورد نیاز از آن ها را فراهم می کنند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف ستاد علوم شناختی تشویق محققان برای فعالیت در حوزه های پژوهشی ایمپلنت مغزی است، گفت: در جهت تحقق این هدف، کمیته علمی متشکل از اساتید مجرب و فعال در این حوزه ایجاد شده است.فناوری تحریک عمقی مغز، برای معالجه بیماری هایی همچون پارکینسون کاربرد دارد و پروژه تولید الکترودها و باطری سیستم تحریک عمقی مغزی یکی از برنامه های مورد حمایت ستاد علوم شناختی است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
پارچه‌های ضدامواج ایرانی به مرحله تجاری سازی و صادرات رسید

پارچه‌های ضدامواج الکترومغناطیس که چندی پیش با همکاری دو شرکت تجاری‌سازی شده بود، به ثبت اختراع رسیده و موفق به جذب سرما ...


news-image
ساخت نانوتراشه‌ای برای حفظ دما سرمایشی

محققان موفق به ساخت نانوتراشه‌ای شدند که قادر است سرمایشی برای رسیدن به


news-image
کشتار غیرمجاز یکی از عوامل مهم انتقال ویروس بیماری تب کریمه کنگو/ضرورت رعایت بهد ...

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کارون کشتار غیرمجاز را یکی از عوامل مهم انتقال ویروس بیماری تب کریمه کنگو دانست و از قصابان ...