ایجاد ساختارهای شیمیایی پیچیده مشابه بدن انسان | نخبه ها
خدمات مرکز


ایجاد ساختارهای شیمیایی پیچیده مشابه بدن انسان
news-image


فناوری ساخت هیدروژل‌های ناهمسانگرد با استفاده از لیتوگرافی مبتنی بر الکتروفورز با پیوند پروتئومیکس، زیست فناوری و میکروساخت، به ساخت الگوهای سه‌بعدی زیستی با ساختاری منحصر به فرد می انجامد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری جدید چاپ مولکولی با نام لیتوگرافی مبتنی بر الکتروفورز 3 بعدی، که در دانشگاه کوئین ماری متولد شده است؛ امکان تولید الگوهای پیچیده‌ مولکولی را از موادی ساده هم‌چون ایمونوگلوبین G، فیبرونکتین، الاستین و انواع هیدروژل‌های رایج فراهم آورده است. تطبیق‌پذیری این روش از طریق ایجاد الگوهای پیچیده‌ای هم‌چون ستون‌های موازی و عمودی، خطوط مورب، ترکیبات مولکولی دارای گرادیان و الگوهای پیچیده پروتئینی به چالش کشیده شده است. مقیاس اندازه‌‌های تولید شده شامل میکرومتر تا سانتی‌متر می‌شود.
این سیستم جدید می‌تواند در مهندسی محیط‌های هیدروژلی سه بعدی با امکان کنترل ساختار شیمیایی، ایجاد الگوها و گرادیان‌های سه‌بعدی زیستی، طراحی بنیان‌های جداسازی داروهای جدید و ساخت بافت‌های پیچیده به کار گرفته شود.
عمده بدن انسان از بخش‌های سه بعدی ناهمسانگرد و سلسله مراتبی ایجاد شده است. و به همین منظور برای ایجاد داروهای مؤثر برای اعضا و بافت‌های بدن لازم است تا از روش‌هایی استفاده شود که امکان بازسازی شرایط فیزیکی و شیمیایی بدن را داشته باشند.
کلید طراحی روش 3DEAL استفاده از الکترونیک و پوشش‌های خلل و فرج‌دار است. که به موجب آن‌ها امکان حرکت و متمرکز شدن اختصاصی انواع مولکول‌ها همراه با هیدروژل‌ها در رزولوشن‌های میکرونی و ابعاد بزرگ فراهم می‌شود. 
مزیت عمده این روش دقت و قیمت مناسب آن است. این سیستم به سادگی با انواع هیدروژل‌های در دسترس قابل استفاده است و ‌الگو‌پذیری آن با انواع متفاوتی از مولکول‌ها وجود دارد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن اوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
اردک روباتیک همدم و همراه کودکان سرطانی

در نمایشگاه CES امسال شاهد حضور یک روبات ویژه بودیم که با هدف کمک به کودکان سرطانی


news-image
ضربان قلب با دستگاه مبتنی بر رادار کنترل می شود

محققان آلمانی برای بررسی ضربان قلب یک دستگاه مبتنی بر رادار ساخته اند که ارتعاشات میکرومتری این عضو بدن را ردیابی می کند ...


news-image
رشد ثبت پتنت بین‌المللی مخترعان ایرانی

مدیر کانون پتنت معاونت علمی از ارتقاء رتبه ایران در ثبت بین‌المللی پتنت خبر داد