لیزر یکی از فناوری‌های پراهمیت برای ما لیزر به‌حساب می‌آید، زیرا اقبال عموم مردم | نخبه ها
خدمات مرکز


لیزر یکی از فناوری‌های پراهمیت برای ما لیزر به‌حساب می‌آید، زیرا اقبال عموم مردم
news-image


لیزر یکی از فناوری‌های پراهمیت برای ما لیزر به‌حساب می‌آید، زیرا اقبال عموم مردم و پزشکان نسبت به این پدیده بسیار زیاد است. لیزر به‌خودی‌خود، کاربردهای بسیار وسیعی دارد، در پزشکی، عمدتاً در زمینه تشخیص و درمان به کار گرفته می‌شود. ازاین‌جهت، ستاد توسعه لیزر ، فوتونیک و ساختارهای میکرونی برای معرفی این فناوری و حمایت از طرح‌های مربوط به آن تلاش‌های زیادی می‌کند.  
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سال 91 کمیته‌ای در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شد که وظیفه آن تدوین نقشه راه لیزر و فوتونیک بود و این مسئولیت را به‌خوبی به انجام رساند. در این نقشه همه ابعاد توسعه لیزر شامل آموزش، تحقیق، درمان و پیشگیری دیده‌شده بود. یکی از بخش‌های مهم و مفصل این نقشه راه، بخش آموزش بود. باوجود پیگیری‌های بسیار زیاد این نقشه عملیاتی نشد. ولی در ادامه، از طریق تشکیل شبکه تحقیقات لیزر، پیگیری‌های این کار از سر گرفته شد و پیشرفت‌هایی هرچند کند، صورت گرفت. 
آموزش در بخش لیزر
بخش‌های آموزشی شامل شناساندن این فناوری و کاربردهای آن به مردم، نحوه استفاده از لیزر و تعریف استانداردها و ملاحظاتی برای پزشکان و مهم‌تر از همه این موارد، ورود لیزر به‌عنوان یک مبحث آموزشی در برنامه‌های درسی طب پزشکی، پیراپزشکی و رشته‌های وابسته بود. بیشتر پزشکان دوره‌های لیزر را در شرکت‌های واردکننده یا حتی خارج از کشور می‌گذرانند. به همین دلیل ممکن است دانش‌ها و آموزش‌های پایه در نظر گرفته نشود و چون لیزر به‌عنوان یک روش درمانی یا تشخیصی در پزشکی کاربرد دارد، بهتر است در سرفصل‌های آموزشی قرار بگیرد تا آموزش‌ها به‌صورت کامل‌تری انجام پذیرد. در رشته دندانپزشکی الگوی خوبی در این زمینه طراحی شد و چند واحد درسی مربوط به لیزر در برنامه آموزشی این رشته گنجانده‌شده است، ولی متاسفانه این فناوری وارد دیگر رشته‌ها نشده است. امیدواریم با استفاده از الگوی مطرح‌شده در رشته دندانپزشکی، بتوانیم این بحث آموزشی را با طرح دقیق و مشخصی پیش ببریم. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
قاب محافظ ضد آب برای لنز دوربین

لنزهای دوربین های حرفه ای یکی از حساس ترین و مهم ترین اجزای مورد استفاده


news-image
پیشگیری از پوسیدگی دندان با ماده ای جدید

محققان انگلیسی ماده ای ابداع کرده اند که می تواند به بازسازی مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان یا حساسیت آن در آیند ...


news-image
بومی سازی پرینتر سه بعدی رنگی دونازله با قابلیت های cnc، فرز و لیزر

پرینتر سه بعدی رنگی دونازله و سه کاره را دانشجویان دانشکده فنی شهید مهاجر اصفهان