ساخت خنک ساز طبیعی ساختمان برای اولین بار در کشور | نخبه ها
خدمات مرکز


ساخت خنک ساز طبیعی ساختمان برای اولین بار در کشور
news-image


 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری واحد همدان - امروزه دستگاه‌های تهویه مطبوع جزء جدایی‌ناپذیر از ساختمان‌ها می‌باشند اما در عصر حاضر عمدتاً وسیله‌های تهویه مطبوع مکانیکی بوده و دارای مصرف انرژی بالای هستند و در شرایطی که کشور به ویژه در فصل تابستان با مشکلاتی همچون کم آبی و مصرف زیاد انرژی الکتریکی رو به رو است جای خالی دستگاه هایی که بتواند ساختمان ها را به صورت طبیعی خنک کند خالی می باشد در همین راستا، دکتر مهدی شعبانیان، مخترع و استاد دانشگاه همدانی توانسته دستگاهی با مکانیزم ساده و ارزان را برای اولین بار در کشور برای خنک سازی ساختمان ها بسازد.

ویژگی های طرح

دکتر شعبانیان با اشاره به این نکته که این طرح برای اولین بار است در کشور ساخته می شود در مورد ویژگی های طرح خود گفت: از مهمترین ویژگی این طرح خنک سازی محیط بدون استفاده کردن از انرژی الکتریکی و مکانیکی می باشد که این عامل باعث صرفه جویی انرژی در کشور و پایین آمدن هزینه های خانواده ها می شود. همچنین به دلیل همگرا بودن این طرح با محیط به راحتی می توان از آن در انواع ساختمان ها استفاده کرد.

وی افزود: از آنجا که در این سیستم از اجزای مکانیکی و الکتریکی استفاده نمی شود باعث می شود که اولا استهلاک نداشته باشد به همین دلیل دارای طول امر بالا و همچنین قیمت بسیار ارزانتری نسبت به خنک سازهای الکتریکی و مکانیکی داشته باشد ثانیاٌ هیچگونه سر و صدایی نیز تولید نمی کند.

منبع خبر: خبرگزاری علم و فناوری

خبر های دیگر
news-image
ترکیب جدیدی برای مبارزه با باکتری‌های مقاوم

پژوهشگران آمریکایی، با الهام از یک مولکول، ترکیب جدیدی ابداع کرده‌اند که شاید بتواند با باکتری‌هایی که در برابر دارو مقا ...


news-image
تاثیر خوردن پیاز کوهی برای از بین رفتن موهای سفید سر

یک کارشناس کشاورزی خواص و دارویی پیاز کوهی را بیان کرد و گفت: مداومت در خوردن الزی یا سیر کوهی سبب


news-image
روزه‌داری می‌تواند باعث عملکرد بهتر سلول‌های بنیادی روده شود

چندین دهه است که مطالعات متعدد نشان داده است که رژیم‌های سخت و کم کالری می‌توانند کلیدی برای داشتن یک زندگی طولانی‌تر و ...