چگونه با یک لامپ ال ای دی به اینترنت وصل شویم | نخبه ها
خدمات مرکز


چگونه با یک لامپ ال ای دی به اینترنت وصل شویم
news-image


شاید تا چند سال دیگر چراغ‌های LED جایگزین دانگل‌های بی‌سیم شبکه یا روترهای وای‌فای شوند و شما از طریق آن‌ها به اینترنت متصل شوید. از این حرف زیاد تعجب نکنید چون هارالد هاس؛ بنیان‌گذار شرکت pureLiFi با کمک همکارانش دارند روی پروژه‌ای به نام HiFi کار می‌کنند تا بتوانند از این همه چراغ LED موجود در خانه‌ها، خودروها، گوشی‌های هوشمند، هواپیماها و غیره برای انتقال اطلاعات استفاده کنند.

البته؛ فقط هاس نیست و محققان دیگری در دانشگاه ها همزمان دارند روی پروژه اینترنت LED کار می کنند و پیش بینی کرده اند تا چند سال آینده چراغ های LED به یکی از دروازه های اتصال به اینترنت تبدیل خواهند شد.

هاس می گوید LED خاصیت ها و ویژگی های منحصربه فردی دارد که در صنعت مخابرات و ارتباطات بسیار ارزشمند هستند و در نهایت امکان تبادل اطلاعات را فراهم می کنند. وقتی یک چراغ LED را باز می کنیم، در قلب آن یک نیمه هادی خواهیم دید. دانشمندان به دنبال استفاده های گوناگون از این نیمه هادی هستند؛ از استریم بی سیم اطلاعات بگیرید تا سیستم های امن مخابراتی و شبکه های هوایی برای پروازهای هواپیماها. پس، اولین خاصیت LED همین نیمه هادی است که درون آن جای گرفته است. هاس و همکارانش اعتقاد دارند LED بسیار سریع تر از وای فای می توانند اطلاعات را تبادل کنند. در واقع؛ سرعت انتقال اطلاعات روی این چراغ ها به مرز ۱۵ گیگابیت بر ثانیه می رسد که تقریباً دو برابر سرعت روترهای وای فای پرسرعت امروزی است.

چراغ های LED با سرعت بسیار زیادی در نور تغییراتی ایجاد کرده و میزان روشنایی نور را عوض می کنند. این تغییر روشنایی نور چون با سرعت بسیار بالا اتفاق می افتد؛ از چشم انسان دور مانده و قابل مشاهده نیست. از همین جا ویژگی بزرگ دیگری استخراج می شود. به صورت تئوری می توان از این تغییر جزئی روشنایی برای رمزنگاری سریع اطلاعات استفاده کرد. کافی است گیرنده اطلاعات از یک دستگاه رمزگشای تصویری استفاده کند. یک رمزگشای تصویری می تواند تغییرات رخ داده در نورها را شناسایی کند. کاری که چشم انسان قادر به انجام اش نیست. چشم انسان شدت تغییر نور را نمی بیند و ثابت در نظر می گیرد ولی یک رمزگشای تصویری می تواند تغییر شدت نور را اندازه گیری کند. هاس می گوید می توانیم الگوریتم هایی برای استفاده از این تغییر شدت روشنایی نور طراحی کنیم تا اطلاعات به فرم اولیه برگردانده شوند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
بهبود محیط کسب و کار لازمه جهش توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی‌ها است

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: برای ارتقای مناسب و بیش‌تر کشور در حوزه شاخص‌های جهانی نوآوری، باید تمامی ...


news-image
کمک به معلولان محور مسابقه ملی واسط‌ مغز و رایانه

دومین مسابقه ملی واسط‌ مغز و رایانه(iBCIC 2018) توسط آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برگزار می‌شود.


news-image
محصولات فناورانه نانو وارد بازار ایران و کره جنوبی می شود

مدیر کارگروه امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو گفت: توانستیم کلوپی با کره جنوبی راه اندازی کنیم تا در نهایت محصولات ...