تبدیل دانش به ثروت، نیازمند صنعت و فناوری پویا است | نخبه ها
خدمات مرکز


تبدیل دانش به ثروت، نیازمند صنعت و فناوری پویا است
news-image


دارابی؛ عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگانی با بیان اینکه در حوزه علم‌ و فناوری با انجام کار برنامه‌ریزی شده گروهی می‌توان به هدف مطلوب رسید، گفت: در ایجاد ارزش‌افزوده ابتدا باید مجموعه تخصصی را در قالب یک تیم فعال کرد تا پس از دستیابی به فن مورد نظر بتوان آن را افزایش مقیاس داد و به حد تولید صنعتی رساند.

وی افزود: متأسفانه در کشورهای در حال‌توسعه ضعف در بخش تعاریف و سازمان دهی گروه باعث شده علی‌رغم انجام کارهای زیاد، تأثیر آن در جامعه دیده نشود.

دارابی ادامه داد: پاسخ برخی پرسش‌ها مانند «منظور از نیاز جامعه چیست؟»، «آیا نانو موادی مثل کوانتوم‌دات نیاز جامعه امروز ایران است؟» از دیدگاه حال‌نگر منفی است. «آیا در آینده دانش فنی ساخت این مواد مورد نیاز ما خواهد بود؟» پاسخ از دید آینده‌نگر، مثبت است. در سال‌های پیشرو استفاده از نانو مواد در تلفن‌های همراه، تلویزیون، صنایع نفتی و پزشکی و غیره، همه‌گیر خواهد شد و کشورهایی که دانش فنی تولید آنها را دارند، صاحب ارزش‌افزوده خوبی خواهند شد؛ بنابراین در بحث نیاز جامعه، باید نیاز حال و آینده را با هم در نظر داشت. تعریف نیاز صرفاً به نیازهای کنونی، حوزۀ علم و فناوری را دچار نزدیک‌بینی خطرناکی خواهد کرد.

منبع خبر: بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
بازگرداندن دامنه حرکتی زانو بعد از انجام عمل جراحی

از سوی پژوهشگران کشور دستگاهی برای فیزیوتراپی زانو در بعد از اعمال جراحی


news-image
ربات ها بازیگران جدید اقتصاد دیجیتال می‌شوند

همراه با توسعه فناوری های نوین که با شتابی فزاینده همراه است ربات های جدید وارد حوزه اقتصاد دیجیتال شدند تا وعلاوه بر اف ...


news-image
سرمایه‌گذاری در حوزه پزشکی مسیر پیشرفت کشور را هموار می‌کند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی گفت: در ایران حوزه‌ای پول‌ساز تر از ح ...