تبدیل دانش به ثروت، نیازمند صنعت و فناوری پویا است | نخبه ها
خدمات مرکز


تبدیل دانش به ثروت، نیازمند صنعت و فناوری پویا است
news-image


دارابی؛ عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگانی با بیان اینکه در حوزه علم‌ و فناوری با انجام کار برنامه‌ریزی شده گروهی می‌توان به هدف مطلوب رسید، گفت: در ایجاد ارزش‌افزوده ابتدا باید مجموعه تخصصی را در قالب یک تیم فعال کرد تا پس از دستیابی به فن مورد نظر بتوان آن را افزایش مقیاس داد و به حد تولید صنعتی رساند.

وی افزود: متأسفانه در کشورهای در حال‌توسعه ضعف در بخش تعاریف و سازمان دهی گروه باعث شده علی‌رغم انجام کارهای زیاد، تأثیر آن در جامعه دیده نشود.

دارابی ادامه داد: پاسخ برخی پرسش‌ها مانند «منظور از نیاز جامعه چیست؟»، «آیا نانو موادی مثل کوانتوم‌دات نیاز جامعه امروز ایران است؟» از دیدگاه حال‌نگر منفی است. «آیا در آینده دانش فنی ساخت این مواد مورد نیاز ما خواهد بود؟» پاسخ از دید آینده‌نگر، مثبت است. در سال‌های پیشرو استفاده از نانو مواد در تلفن‌های همراه، تلویزیون، صنایع نفتی و پزشکی و غیره، همه‌گیر خواهد شد و کشورهایی که دانش فنی تولید آنها را دارند، صاحب ارزش‌افزوده خوبی خواهند شد؛ بنابراین در بحث نیاز جامعه، باید نیاز حال و آینده را با هم در نظر داشت. تعریف نیاز صرفاً به نیازهای کنونی، حوزۀ علم و فناوری را دچار نزدیک‌بینی خطرناکی خواهد کرد.

منبع خبر: بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
تاکید بر ورود صنایع به حوزه تحقیق و توسعه در کمیسیون نخبگان

ورود صنایع به حوزه تحقیق و توسعه به منظور تجاری سازی علم و فناوری در کمیسیون نخبگان تاکید شد.


news-image
چه اختلالاتی در مسیر رشد کودک وجود دارد

به منظور مطالعه و بررسی مراحل تکامل کودک، کنگره‌ای با حضور محققان حوزه علوم شناختی و متخصصان رشته‌های پزشکی در بیمارستان ...


news-image
شرکت‌های دانش‌بنیان نقش محوری در توسعۀ استانی دارد

فدایی گفت: به دلیل نقش تعیین‌کنندۀ شرکت‌های دانش‌بنیان در رفع مشکلات موجود در جامعۀ بومی، ارتباط بیشتر این شرکت‌ها با وز ...